Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Almanya Büyükelçiliği Kapılarını Gazetecilere Açtı

Almanya Büyükelçiliği tarafından Türk – Alman ilişkilerini güçlendirmek amacıyla kapılarını yerel gazetecilere açtı. Programa Türkiye’nin farklı illerinden gazeteciler katıldı. Erzincan’da ise Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Kazankaya Gazetesi Muhabiri İbrahim Gürler’de programa davet edilen gazeteler arasındaydı.

Almanya Büyükelçiliği tarafından Türk

Ankara Almanya Büyükelçiliği’nin ikinci kez düzenlediği “Açık Kapı Günü” programına katılan gazeteciler, merak edilen soruların yanıtını aradı. Ankara Almanya Büyükelçiliği, ‘Açık Kapı Günü’ programı kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinden 20 gazeteciyi ağırladı.
3-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenen ve Türkiye’de ikinci kez gazetecilere kapılarını açan elçilik programına Erzincan’dan da Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Kazankaya Gazetesi Muhabiri İbrahim Gürler katıldı.

SUNUMLAR YAPILDI 

Almanya Büyükelçiliğinde yapılan toplantıda Elçi Dr. Dirk Rotenberg, Türkiye’nin değişik illerinden gelen gazetecilere bilgiler aktarıp, sorularını yanıtladı. 
Suriyeli sığınmacılarla ilgili bazı çalışmaları olduğunu kaydeden Dr. Rotenberg, iki okul yaptırdıklarını ve eğitimcilerin maaşlarını da büyükelçilik aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığına ödediklerini belirtti.
Dr. Rotenberg, şu ifadelere yer verdi:”Dünya çapına baktığınız zaman aslında komşu olmaksızın böylesine yoğun bir ilişki içinde bulunan pek ikili ilişki bulunmamakta. Dolayısıyla biz bu işi emsalsiz olarak görüyoruz.  Mesela Amerika ile Kanada gibi veya Rusya’nın komşu ülkelerle olduğu gibi var belki ama onlar komşu netice itibari ile. Türkiye ile Almanya arasında komşuluk bağı bulunmamakta. Tabi bu ilişkilerimiz tarihi açıdan çok geriye gidiyor belki ama günümüze baktığımız zaman bireysel anlamda da bu ilişkiler yoğun olarak ilerlemekte. Netice itibarı ile Almanya’da üç buçuk milyona yakın Türk kökenli vatandaşlarımız var. Diğer yandan yine beş milyonluk kişi var ki bu insanlar da şuanda Türkiye’de yaşıyor.  Almanya’da doğup yirmili-otuzlu yaşlarda  Türkiye’ye dönmüş olan bir kesim de var. Burada beş milyon gibi bir rakamdan bahsediyoruz. Tabi okulun binasını inşa etmekle yetmiyor okula öğretmene de ihtiyacımız var. İki tarafta tamam bina inşa ediliyor ama diğer taraftan bu okulda eğitim verecek  olan öğretmenlere de  sözleşme sağlanmıyor Avrupa Birliği programı kapsamında. Dolayısıyla önümüzdeki yıllar bunun da belli bir süresi var. Süre içerisinde okullarda eğitim verilmesi de sağlanmış olur. Dolayısıyla   böyle bir yardım programı kapsamında öğretmenle beş yıllık sözleşme yapılıyor. Bunun maddi karşılığını hesap etmek mümkün tabi. Her ay maaşın, bu program kapsamında ödemesi olur. Dolayısıyla parayı veren taraf yardıma ayrılmış olan bütçeden bu paraların hepsini rezerve ediyor. Her ne kadar öğretmenin maaşı henüz tam anlamıyla ödenmemiş olsa da bu kişi 2020-2021 yıllarında maaş almaya devam edecek.” Dedi. 
Soru – cevap bölümü sonrası ise program Ekonomi İşbirliği Program Başkanı Bay Manuel Paulus’un sunumu ile devam etti.

MİLLİ GÜN COŞKUSU

Alman Büyükelçisi Martin Erdmann ise İçişleri Bakanlarının Türkiye’de bulunması nedeniyle toplantıya katılamadı. Büyükelçi Erdmann, ülkelerinin bir bayramı olan Alman Milli Gün nedeniyle büyükelçilikte düzenlen resepsiyonda gazeteci konukları ile bir araya geldi.