SON DAKİKA

Erzincan Haberleri – Haberci24
Erzincan Web Tasarım

DSİ Erzincan’ın gelişmesine katkı sunuyor

DSİ 8. Bölge Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla Erzincan İlinin gelişmesine katkı sunmaya devam ediyor.

DSİ Erzincan’ın gelişmesine katkı sunuyor
Bu haber 13 Temmuz 2017 - 16:50 'de eklendi ve 602 views kez görüntülendi.

Haber: İbrahim Gürler

DSİ 8. Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu Erzincan topraklarını suyla buluşturacak baraj ve gölet inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Yapılan incelemeye Bölge Müdür Yardımcısı Yaşar Karagöz, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Şube Müdürü Cenk Yıldırım, 82. Şube Müdürü Abdurrahman Durmuş, Barajlar ve HES Şube Müdürü Volkan Gezder, kontrol mühendisleri ve firma yetkilileri katıldı.

 İnceleme kapsamında toplamda 2 bin 995 dekar tarım arazisini sulayacak Erzincan Kemah Doğanbeyli Barajını, 1 090 dekar tarım arazisini  sulayacak Erzincan Merkez Davarlı barajını, 1000 dekar tarım arazisini  sulayacak Kemah Tuzlaköy Barajını ve 3 880 dekar tarım arazisini  sulayacak Erzincan Refahiye Yurtbaşı Göletinde yapılan çalışları gezerek yetkililerden bilgi aldı

ÇALIŞMALAR HIZLANSIN

 Bölge Müdürü Köleoğlu, yüklenici firma yetkililerine inşaatlarda yapılan çalışmaların hızlandırılması ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınarak işlerin istenilen ve beklenen seviyeye getirilmesi talimatını verdi. Söz konusu tesislerin tamamlanması ile toplamda 8 bin 965 dekar tarım arazisinin suya kavuşturulması ve yıllık 4.303,200 TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

TERCAN ÇATAKDERE GÖLETİ ARALIKSIZ İLERLİYOR

DSİ Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu, Tercan ilçesinin verimli topraklarını suya kavuşturacak Çatakdere Göleti inşaat çalışmalarını da gezerek yetkililerden bilgi aldı. 72 milyon m³  su biriktirme hacimli gölette % 37 fiziksel gerçekleşme sağlanmış olup 770 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Çatakdere gölet tamamlanması ile 462.000 TL gelir artışı sağlanacaktır.

 

TURNAÇAYIRI BARAJI % 47 SEVİYESİNDE

Yöre halkının yıllardır özlemle beklediği Turnaçayır Barajı’nda incelemelerde bulunan Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu, Fiziki gerçekleşmesi % 47 seviyesine ulaştığını söyledi.

EKONOMİYE 85 MİLYON TL KATKI

Turnaçayır barajı tamamlandığında ülke ekonomisine yıllık yaklaşık, 85 milyon Türk lirası  katkı ve 13 bin kişiye  de istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.  Fırat havzası içinde Balıklı Çayı üzerinde, Erzincan İli Çayırlı ilçesindeki 33 yerleşim yerini kapsamakta olan barajda 49.70 milyon metreküp su depolanacak olup toplamda 146 bin 150 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
DİĞER HABERLER
İLGİLİ HABERLER