Erzincan Osb’ye Davet

Haber: İbrahim Gürler

Düzenlenen toplantıda Bursa ve Çorlu Ticaret ve Sanayi Odaları öncülüğünce yatırımcı iş adamlarının Erzincan’da misafir edilerek, kendilerinin Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’nde gezdirilmesi kararlaştırıldı.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırım ortamının canlandırılması, istihdam, üretim ve ihracatın artırılması ve bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının azaltılması amacıyla Bursa’da tekstil başta olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteren yatırımcı iş adamları ile biraraya gelerek, Erzincan’daki yatırım imkanları ve işbirliği konularına yönelik teşvik ve bilgilendirmelerde bulundular.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda   BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Meclis Başkanı Ali Uğur tarafından ağırlanan heyette, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan TSO Başkanı Ahmet Tanoğlu, , Erzincan Vali Yardımcısı Çağlayan Aydın ve Erzincan Organize Sanayi Bölge Müdürü  Ömer Faruk Nayman;Çorlu TSO Başkanı İzzet Volkan ve Meclis Başkanı Erdim Noyan yer aldı. Ziyarette, Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ile Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman da hazır bulundu. BTSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen program kapsamında ilk olarak Erzincan’daki yatırım imkanları ve işbirliği fırsatları anlatıldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat yaptığı konuşmasında, ülkelerin gelişmişlik seviyesinin dengeli olmasının; kentleşme problemlerinin önüne geçtiğini söyledi. Erzincan’ın yatırım almaya hazır güzide bir şehir olduğunu ifade eden Vali Canbolat, “Bu ziyaret Bursa ve Erzincan arasında yeni işbirliklerinin olmasını sağlayacaktır.” dedi

ERZİNCAN OSB YATIRIMCILARINI BEKLİYOR

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan’ın uygun teşvik uygulamalarına rağmen yeterli derecede yatırım alamadığını belirterek, “Kentimiz 6. bölge teşviklerinin uygulandığı bir şehir. Erzincan aynı zamanda yatay bir şehirleşmenin olduğu; Türkiye’nin depreme en hazırlıklı şehridir. OSB’miz karma bir OSB’dir. Her sektörde yatırım yapılabilecek kapasiteye sahibiz. Bizler iş dünyası temsilcilerimizin yatırım için Erzincan’ı her zaman gündemlerinde tutmalarını istiyoruz.” dedi.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırım projeleri için devlet destekleri ve resmi işlemlerde kolaylık sağlamaya hazır olduklarını ifade eden Arslantaş,  Konuşmasının devamında Erzincan il sınırları içerisinde geçen E-80 karayolunun, uluslararası yük taşımacılığında önemli bir konuma sahip olduğunu dile getiren Vali Ali Arslantaş, ayrıca OSB’nin iç kesimindeki toplam 3 kilometrelik hat ile demiryolu taşımacılığında yoğun yük potansiyeli olan firmaların nakliyede rekabet edebilme imkanı olduğunu dile getirdi.

Türk ekonomisinin temel taşının iş dünyası temsilcilerine ait olduğunu aktaran Vali Arslantaş, yeni yatırımcı iş adamları ile gerçekleştirilecek olan yatırım iş birliği sayesinde Erzincan’ın yeni bir ivme kazanacağını kaydetti.

“YÜKSEK ENERJİMİZ VAR”

Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Bursa’nın çok farklı yönleri olan, ticaret ve ekonomi şehri olduğunu söyledi. Yüksek bir enerjisi olan Bursa’da hayata geçen mega projelerin kente değer kattığını belirten Esgin, “Bursa’nın Erzincan ve Çorlu ile kurduğu işbirliğinin ülkemizin kalkınmasına ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“ULAŞIM SORUNU OLMAYAN BİR ŞEHİRİZ”

Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan’da yatırımcılar için her şeyin hazır olduğunu belirterek, “Ulaşım sorununu çözmüş bir şehiriz. Yatırım yapmak isteyen tüm iş insanlarımızı kentimizde ağırlamayı istiyoruz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE MODEL PROJELERİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa olarak örnek projelere imza atarken stratejik işbirlikleriyle de Türkiye’nin kalkınma hamlesi için model olmaya devam ettiklerini söyledi. Ortak aklın hakim olduğu Bursa’yı BTSO’nun liderliğinde başta nitelikli istihdam, katma değerli üretim ve ihracat odaklı projelerle güçlü bir geleceğe taşıdıklarını kaydeden Başkan Burkay, “BTSO olarak son 6 yıldır Türkiye’ye rol model olan birçok projeyi hayata geçirdik. TEKNOSAB, KOBİ OSB, BUTEKOM, Model Fabrika ve GUHEM gibi projelerimiz sadece Bursa’mızın ve bölgemizin değil, Türkiyemizin de yeni sanayi devrimine geçişinde sembol projeler arasında bulunuyor.” dedi.

MARMARA HAVZASI’NDA GÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ SÜRÜYOR

Şehirlerin ve bölgelerin yön verdiği yeni ekosistemde Türkiye’nin büyüme hedeflerine en yüksek katkıyı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Burkay, “Anadolu’daki kadim şehrimiz Erzincan’ın kalkınmasında Bursa’nın bilgi ve birikimiyle birlikte yatırım gücünü bölgesel kalkınma anlayışıyla hayata geçirmek için bir aradayız. BTSO olarak bölgemizdeki stratejik işbirliği protokollerimize bir yenisini daha ekledik. Çorlu, ülkemizde sanayinin en hızlı geliştiği bölgelerin başında yer almaktadır. Stratejik işbirliğiyle Marmara Havzası’nın ülke hedeflerimizdeki liderlik rolü daha da gelişecektir. ” şeklinde konuştu.

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, tüm ekonomik göstergelerde ülke ortalamasının üzerine çıkmayı başaran Bursa’nın Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak vizyon projelerin de adresi haline geldiğini belirterek, “Farklı sektörlerdeki üretim tecrübesi ve birikimleri ile ülke ekonomisi içerisinde özel bir konuma sahip olan Bursa, bilgi ve tecrübelerini diğer kentlerle de paylaşarak sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal kalkınmaya güç katmayı sürdürecektir.” diye konuştu.

ÇORLU İLE STRATEJİK, ERZİNCAN İLE KARDEŞLİK PROTOKOLÜ

Konuşmaların ardından ilk olarak BTSO ve Erzincan TSO arasında kardeşlik protokolü gerçekleştirildi. Protokolü, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve Erzincan TSO Başkanı Ahmet Tanoğlu imzaladı. Marmara Havzası’ndaki en önemli üretim merkezlerinden olan Çorlu ve Bursa da stratejik işbirliğini kağıda döktü. Protokolü, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve Meclis Başkanı Ali Uğur ile Çorlu TSO Başkanı İzzet Volkan ve Çorlu TSO Meclis Başkanı Erdim Noyan imzaladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Son dakika haberler