Ceylan: Gıda ihtiyacı arttı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof.Dr. Erdoğan Büyükkasap Kültür ve Kongre Merkezi salonunda gerçekleştirilen programda saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan toplantın açılış konuşmasını yapan Erzincan  Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Erzincan’da yürütülen tarım ve hayvancılık alanındaki çalışmalar hakkında bilgiler vererek yapılacak olan toplantının Bölge tarımı için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Gıda ihtiyacı çerçevesinde hayvansal gıda ve proteinin olmazsa olmaz manada yer aldığını ifade eden Ceylan, "Hayvansal proteini karşılamak zorundayız. Ülkemiz 82 milyon nüfusu ile 4 milyon misafiriyle her yıl artan turist sayısıyla gıdaya çok büyük ihtiyacı olan ülkeler arasındadır. Ancak bakanlık olarak vermiş olduğumuz destekler sayesinde üretimimizde son yıllarda önemli oranda artışlar gözlenmektedir." dedi.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI 18 MİLYONU BULDU

 Genel Müdür Yardımcısı Ceylan, 2019 verilerine göre artış olduğunu anımsatarak konuşmasını şöyle sürdürdü;"Türkiye’de tarımsal manada hayvansal manada ciddi bir üretime sahibiz. 2019 verilerine göre büyükbaş sayımız 18 milyonu bularak 2002 yılına göre yüzde 81 artışla artış sağlamıştır. Yine küçükbaş sayımız 50 milyona ulaşmış bu da 2002 yılına göre yüzde 56’lık bir artış sağlamıştır. Et üretimimiz 2002 yılına göre yüzde 166 oranında artış sağlamıştır. Süt üretimimizde yine yüzde 163’lük bir artış sağlamış durumdayız. Bu yeterli mi tabiki değil."Ceylan, ülkede yaşayan 82 milyon ile birlikte misafirler ve turistlerin doyması açısından daha çok üretimin olması gerektiğini ifade ederek;"Bu manda da ülkemizin coğrafi yapısı, iklimi  aldığı yağış miktarı açısından bakıldığı zaman ülkemiz gerçekten çok yağış alan bir konumda değil. Bunun içinde büyükbaş hayvan üretimi ile et üretimimiz manasında büyükbaş hayvan üretimiyle etimizi karşılayamayacağımız anlaşılmaktadır. Çünkü büyükbaş hayvanla et üretimimizi karşıladığımız zaman bitkisel üretimimizde sıkıntılar oluşacaktır. Onun içinde özellikle et üretimimizde ki küçükbaş et katkısını daha çok arttırmak için de mücadele veriyoruz." ifadelerine yer verdi.

26 MİLYON 956 BİN TL DESTEKLEME ÖDEMESİ GERÇEKLEŞTİ

Erzincan Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı; " Erzincan’da 2017 yılında başlatılan çalışmalar ile Tarıma Dayalı İhtisas (besi) Organize Sanayi Bölgesinin Kurulması noktasında kesin yer seçimi yapılmış, OSB kuruluş protokolü imzalanmış ve müteşebbis yönetim kurulu oluşturularak arazinin OSB’ye devri yapılmıştır. Erzincan İl Özel İdaresi, Erzincan Belediye Başkanlığı, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası ve Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığıyla yapılmakta olan 80 ton kapasiteli Süt Fabrikasının makine ve ekipmanlarının kurulumları yapılmakta olup, kısa bir süre sonra faaliyete geçecektir. Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası, Erzincan Ticaret Borsası ve Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığıyla yapılmakta olan 500 başlık Damızlık Düve Merkezinin inşaatı tamamlanmıştır. İlimizde süt üretiminde soğuk zincirin tamamlanması amacıyla 150 üreticimize süt soğutma tankı dağıtımı gerçekleştirilmiştir. 2018 yılı sonunda 15 adet ekonomik yatırım projesine 1,5 milyon TL hibe sağlanmıştır. Hayvancılık sektörünün kaba yem açığını gidermek amacıyla 32 ton yem tohumu dağıtımı gerçekleştirilmiştir. 2018 yılında hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren vatandaşlarımıza 26.956.031 TL destekleme ödemesi gerçekleştirilmiştir.  DAP Projeleri kapsamında son 2 yılda 19 yatırımcımıza 2.095.000 TL hibe desteği sağlanmıştır. Organize sanayi bölgesine kurulan 8 bin adet/saat kapasiteli kanatlı kombinasının ardından Erzincan’da kanatlı sektörü hareketlenmiş ve dönemlik 705 bin kapasiteye ulaşılmıştır. 430 bin hektar mera varlığımızın tespit çalışmaları tamamlanmış 255 bin dekarlık mera alanımız ıslaha tabi tutulmuştur’’ dedi.

Erzincan, Tunceli, Gümüşhane ve Bayburt'daki hayvan yetiştiriciliğine ilişkin sorunların tespit edilerek bu alandaki avantaj ve dezavantajların değerlendirilip bölgeye özgü hayvancılık modelinin oluşturulması ve ülke hayvancılığına katkı sağlayacak tedbirlerin alınması amacıyla düzenlenen toplantı 21 Aralık'da sona erecek. Toplantıya, Erzincan Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı,  Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan,  Erzincan  Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin,  Akademisyenler, hayvancılıkla ilgili üreticiler üretici birlik başkanları ile vatandaşlar katıldı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Erzincan Haber