İstiklal Marşının Kabulü Kutlandı

Haber: İbrahim Gürler 

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 98. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü etkinlikleri kapsamında Erzincan Gül - Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve İl Müftülük Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır,  Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, il protokolü, davetliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün İstiklal Marşı’nı anlayabilmek için Mehmet Akif Ersoy’un iyi bilinmesi gerektiğine değindi.

ÇOK ESERLER BIRAKMIŞTIR

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Mehmet Akif Ersoy denildiğinde safahat’ı hatırladıklarını ifade ederek herkesi Safahat kitabını okumasını isteyerek,  Milli Şair sadece İstiklal Marşını yazmamış, yine istiklaliniz için istikbalimiz için çok büyük fedakarlıklar yaparak eserler bırakmıştır dedi. 

AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ise konuşmasında İstiklal Marşı bizim bağımsızlığımızın sembolüdür, Rabbim aziz milletimize bir daha istiklal marşı yazdırmasın, çünkü İstiklal marşı kalemle değil, şehitlerimizin kanıyla yazılmıştır dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise konuşmasında “Türkün Ateşle İmtihanı” diye adlandırabileceğimiz Türk Kurtuluş Savaşını Kahraman Mehmetçiklerimizin insanüstü, destanı mücadelesini oldukça görkemli bir sesle anıtlaştıran İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yılını kutluyoruz.

Türk Milletinin ölüm kalım mücadelesi olan İstiklal Harbi maddi imkansızlıklara rağmen Türkün sarsılmaz azmi, destansı cesareti ile bütün dünyaya meydan okuduğu gelişmiş bir teknolojik güce karşı iman dolu göğsünü siper ederek kazandığı mucizevi bir zaferdir.

HÜRRİYET AŞKI VE HAKK’A OLAN İMAN

Bu zaferin kazanılmasında hiç şüphesiz en büyük şeref, milletine, kendisine inanan, mutlak muvaffakiyet azmiyle harekete geçen ve bütün bir milleti peşinden sürükleyen Büyük Atatürk’e aittir. Zira böyle büyük zaferler ancak efsanevi liderlerin öncülüğünde kazanılır. Mehmet Akif milletin ıstırabıyla ağlamış, memleketin heyecanıyla çırpınmış Kahraman Mehmetçiği Çanakkale’de destanlaştırmış, milli ve manevi değerleri coşkunlukla işlemiş, milleti manen kuvvetli kılmıştır. “Ben ezelden beridir hür yaşadım,  hür yaşarım.” özgüveniyle tarih sahnesinde var olan bir milletin millî marşının “İstiklal Marşı“ olması son derece tabiidir. Hürriyet aşkı ve Hakk’a olan imanın özellikle vurgulandığı İstiklal Marşı’nda bu değerler yanında bayrak sevgisi; istiklal için yapılan her türlü fedakârlık ve mücadelenin yüceliği; Batı’nın ürkütücü maddi gücüne iman dolu göğsüyle karşı koyan vatan evlatlarının kıymet ve şecaati; şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarının kutsallığı; cennet vatan için canların feda edilmesi gerektiği; mabetler ve buralardan yükselen ezanların ebediyen susturulamayacağı ve bu şuur ve azimde olan millet için ebediyen izmihlalin söz konusu olmayacağı ifade edilmiştir. Bu açıdan baktığımızda İstiklal Marşı, Türk milletinin ruhsuzluk, köksüzlük ve zalimlere karşı haykırışının sarsılmaz bir ifadesidir. Bir millet için en karanlık günler o milletin istiklalinin tehlikeye düştüğü günlerdir .İstiklal Marşı Şairimiz o zor ve karanlık günlerin içinde yaşamıştır. O şartların korkunçluğunu çok iyi bilmektedir. Gerçekten de Mehmet Akif’in kurtuluşa olan inancı o denli güçlüdür ki düşmanın Sakarya Nehrine kadar geldiği, Başkentin Kayseri’ye naklinin bile düşünüldüğü genel bir umutsuzluk ortamında;         Milli şairimizin ortaya koyduğu gençlik modeli, hamdolsun şimdi karşımızda. Vatan, millet ve devlet söz konusu olduğunda düşmanın karşısında sıra dağlar gibi durabilen hamiyetli vatan evlatlarımız ülkemizin bekası için büyük bedeller ödediğini ifade ederek, Vatan sevgisi, millet yolunda canını seve seve vermek demek olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından tören, öğrenciler tarafından hazırlanan “ şiirler,  oratoryo ve tiyatro gösterimi ile sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Son dakika haberler