banner116

45 Çocuğa Koruyucu Aile

Haber: İbrahim Gürler

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açıklanan 2018 yılı faaliyet programında açıklanan rakamlara göre Erzincan’da 33 aile 45 çocuğa yuva oldu. Bakanlığın aile odaklı hizmetlere verdiği öncelik ve koyduğu hedefler ile beraber, koruma altında olan çocuklardan koruyucu aile yanında olanların kuruluşta kalan çocuklara oranı ülke genelinde önemli bir artış kazandı.

Koruyucu Aile Hizmetleri Kapsamında 2018 yılı içerisinde 20 kişi koruyucu aile olmak için dilekçe ile başvuruda bulundu.10 aileye statü verilerek 11 aile yanına 2018 yılında 20 çocuk yerleştirildi. Şu an Erzincan’da 33 aile yanında 45 çocuk bulunmakta. 2018 yılı içerisinde 1 çocuk il dışında aile yanına evlat edinmek sureti ile yerleştirildi. Aynı zamanda 2018 yılı içerisinde 3 aile evlat edinmek üzere başvuruda bulundu. 2 çocuk evlat edinme kapsamın da aile yanına yerleştirildi.

KİMLER KORUYUCU AİLE OLABİLİR

Koruyucu aile olmak için nelerin gerektiği konusunda açıklamada bulunan Doğan "Türkiye’de yaşayan Erzincan’da ikamet eden 25- 65 yaş arası aralığında olan, her hangi bir adli sicil kaydı olmayan sağlıklı her aile koruyucu aile olabilir. Koruyucu aile olabilmek için öncelikle il müdürlüğümüze şahsen baş vurabileceği gibi bakanlığımızın Web sayfasında koruyucu aile modülü üzerinden de online olaraktan başvuru yapılabilmekte. Sonrasında başvurusu yapılan ailelerle biz bir dizi görüşmeler yapıyoruz. Yaptığımız görüşmeler sonucunda da evet artık koruyucu aile olabilir, koruyucu aile statüsü verdikten sonra ailenin de isteği doğrultusunda çocuklarla kısmi zamanlı eşleştirmeler yapılır. Uyumda sıkıntı çıkmaz ise kendilerini biz koruyucu aile yapıyoruz." dedi.

DEVLETİMİZ HER TÜRLÜ DESTEK SAĞLIYOR

Toplumda koruyucu aile olmanın evlat edinme ile karıştırıldığını söyleyen İl Müdürü Doğan "Koruyucu aile asla evlat edinme ile karıştırılmamalı. Bizim toplumumuzda bu çok karıştırılıyor. Evlat edinmede çocuğun bütün velayet hakları aileye geçiyor. Koruyucu aile velayet hakkı talebinde bulunulmakta ve çocuğun bakımını Devlet ile birlikte sürdürülüyor. Koruyucu aileye verdiğimiz çocuğun kendi biyolojik anne babası iletişimi hiçbir şekilde kesilmiyor. Zaman, zaman aralıklarla görüşmeler yaptırılıyor ve kendi öz ailesinin durumu düzeldiği zaman da çocuk kendi ailesine veriliyor. Koruyucu aileye verdiğimiz çocuklarda bütün ihtiyaçlarını devletimiz üstleniyor. Servis parasından, ulaşımına, yiyeceğinden okul masraflarını aileler ile birlikte iş birliği içerisinde yürütüyoruz. Aynı zamanda gönül istiyor ki gönüllülük ücretsiz koruyucu aile ama biz ailelere de destek oluyoruz. Hatta çocuğumuza bakan annenin her hangi bir sigortası yoksa ve kendisi isteğe bağlı sigorta yapması durumunda devlet primini ödüyor. Bu konuda sigortalarını ödediğimiz ailelerimiz var.

Bir çocuğun ailede neye ihtiyacı varsa A’dan Z’ye devlet olarak üstleniyoruz. Biz aile ve çalışma bakanlığı olarak diyoruz ki Her çocuğun mutlaka bir ailesi olmalı bu anlamda da bütün halkımızı koruyucu aile olmaya bu alanda bilgilendirmeye yanlış bilgilerle değil direk adresimize gelerek il müdürlüğümüze gelerek arkadaşlarımızdan bilgi edinmeleri, Erzincan GOV.TR de olan tanıtım broşürlerimizden de bilgi edinebilirler. Bütün vatandaşlarımızı bu alanda çocuklarımıza mutlu bir gelecek hazırlama adına, bende bu işte varım, bende yapabilirim diyen herkesi il müdürlüğümüze bekliyoruz. Kendilerinin koruyucu aile olmalarını bekliyoruz.

Erzincan’da 33 koruyucu aile bulunduğunu belirten il müdürü Doğan, Bu koruyucu ailelerimize hepsine ayrı, ayrı çocuklarımız adına, Müdürlüğümüz adına, devletimiz adına şükranlarımı sunuyoruz. Kendileri bir çocuğa kol kanat gerdiler. Koruyucu ailelerimizden biri şöyle dedi, bu çocuklar benim Cennet sertifikam, gerçekten öyle, yürekten içten gelen bir duygu ile yapılan bir hizmet yaptıkça gördükçe onun hazzı, onun mutluluğu gerek ailede gerek çocukta bir başka bunun tarifi mümkün değil. Bunu yaşamak, görmek lazım. Buradan tekrar koruyucu aile olabilecek mutlak surette bu alanda bilgi alışverişin de bulunulması adına müdürlüğümüze bekliyorum. Herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Son dakika haberler