Paçacı: Kızılay güzide bir kuruluşumuzdur

Haber: İbrahim Gürler 

TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİ İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞI

Paçacı, partisinin düzenlediği basın toplantısında, çeşitli illeri ziyaret ederek sorunları tespit ettiklerini ve bunları da ülke gündemine taşımayı planladıklarını söyledi.

Yaptıkları gezilerde Türkiye'nin gündeminin işsizlik ve hayat pahalılığının olduğunun vurgulayan Paçacı, bu konuda hükümeti eleştirdi.

Paçacı, 24 Ocak tarihinde meydana gelen deprem sonrası İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte Elazığ ve Malatya'ya giderek depremzedelerle görüşüp yapılan çalışmaları yerinde incelediklerini söyledi.

Paçacı, deprem yaraları sarılırken siyaset yapmanın doğru bir tavır olmadığını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Deprem olduktan sonra devleti yöneten yetkililer bir kısmı Elazığ'a gitmişler ve orada vatandaşlarımızla konuşurken 'Depremin Allah tarafından bir imtihan' olduğu ifade edilmiştir. Değerli arkadaşlar deprem bir kader değildir. Deprem bir alın yazısı da değildir. Deprem Allah'ın insanları İmtihanı da değildir. Deprem Allah'ın kullarını cezalandırma yöntemi hiç değildir. Deprem yerkürede oluşan fay hatları üzerindeki enerjinin birikerek açığa çıkması ve bu açığa çıkma anında da yer sarsıntısının olmasıdır." dedi.

Bilim insanlarının hangi bölgelerde hangi kuşaklarda deprem olacağını ve hangi şiddette olacağını bildiklerini iddia eden Paçacı, "Hal böyleyken depremi dini açıdan izah etmek böyle değerlendirmek Her şeyden önce dinimize ve inancımıza saygısızlıktır dinimizin ve inancımızın istismarıdır. Yer sarsıntısı insanları öldürmez. Öldüren orada insan hayatını hiçe sayıp çürük bina yapan müteahhitlerin sorumsuzluğu ve bu çürük binalara ruhsat veren kamu kurum ve kuruluşların yine sorumsuzluğu ve ihmal nedir."

KIZILAY VERGİ KAÇIRMA ARACI HALİNE GETİRİLDİ

Kızılay'ın vergi kaçırma aracı olarak kullanıldığını iddia eden Paçacı, " Değerli arkadaşlar bildiğiniz üzere Başkentgaz isimli bir şirket Kızılay'a 8 milyon dolarlık bir yardımda bulunuyor ve bunun 75 bin dolarını Kızılay'a bağış olarak ancak diğer kısmında AK Parti mensuplarının kurmuş olduğu Ensar Vakfı'na aktarılmasını talep ediyor. Bu olay çıktığında tabi bunun altında ne var diye araştırdık ve altında bir vergi kaçakçılığı çıktı. Değerli arkadaşlar Kızılay zorda olan doğal afetlere uğraya insanlarımıza her türlü yardımı yapmak için kurulmuş güzide bir kuruluşumuzdur. Ancak bugün Kızılay'ın vergi kaçırma aracı haline getirilmesi kabul edilebilir bir durum değildir." ifadelerine yer verdi.

KIZILAY'A BU İŞLEMİ YAPTIRMA TALİMATINI KİM VERDİ ?

Vakıflara yapılan bağışların yüzde 5'i oranında vergi matrahından düşüldüğünü, Kızılay ve Yeşilay'a yapılan bağışlarda yüzde yüz vergi matrahından düşüldüğünü söyleyen Paçacı, Kızılay'ın aracı olarak kullanılıp Ensar Vakfı'na aktarılan paraların devletin kasasına girmesi gereken vergilerin dolaylı bir yolla bir vakfa aktarılma işlemi olduğunu söyledi.

Paçacı, " Şimdi şu soruları sormak istiyorum bu şirket devletten hangi ihale karşılığı Ensar Vakfı'na bu bağışı yapmıştır. İki Ensar Vakfı'na ve Kızılay'a bu işlemi yaptırma talimatını kim vermiştir. Kızılay Genel Başkanı dün verdiği demeçte bunun 'Bir vergi kaçakçılığı değil vergiden kaçınma' olarak nitelemiş bu arkadaş Kızılay Genel Başkanı değil sanki vergi uzmanı olarak karşımızda duruyor. Kızılay'ı böylesine usulsüz bir işlemin içerisine sokması dolayısıyla Kızılay Genel Başkanı derhal istifa etmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

BERAT ALBAYRAK TALİMAT VERİYOR

Paçacı, 2017 yılında yapılan sistem değişikliğinin Türkiye'yi ekonomik krize sokacak sonuçları ortaya koyduğunu kriz çözen değil kriz üreten bir sistem olduğunu iddia etti.

Paçacı Merkez Bankası 2020'nin sonunda enflasyon tahminini değiştirmeyerek yüzde 8.2 olarak açıklamasını da değinerek Berat Albayrak oraya talimat veriyor yüzde 8.9 un altında bir enflasyon açıklayın diyor. Hatırlarsanız TÜİK Başkan Yardımcısı gerçek enflasyonu açıkladığı için görevden alındı. İşte gerçek enflasyonla TUİK’in açıkladığı enflasyon arasında bir uçurum var.

Dolayısıyla ekonomide açıklanan rakamlara güven kalmadı ekonominin en önemli problemlerinden biri de budur.  Bu yüzde 8.2 AK Parti yöneticilerinin,  ekonomi yönetiminin istediği bir rakam,  ama gerçek enflasyon bunu çok üzerindedir dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Erzincan Haber