Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ballı barajında çalışmalar aralıksız devam ediyor

Devlet Su İşleri (DSİ )Erzincan iline yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşları içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Devlet Su İşleri (DSİ
İbrahim GÜRLER
Erzincan ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. Erzincan Merkez Ballı Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Erzincan Merkez Ballı Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 11 Bin 570 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını’ söyledi.

ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK 7 MİLYON KATKI

‘Barajın 2024 yılında tamamlanacağını’ ifade eden Genel Müdür Yıldız, ‘Barajda dolusavak, yol ve gövde kazıları ile derivasyon tüneli yapımına devam edilmektedir. Temelden yüksekliği 93 metre ve su depolama kapasitesi 10 milyon m3 olan Erzincan Merkez Ballı Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 7 Milyon 520 bin 500 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.’ dedi.

YATIRIMLAR GÖÇÜ ÖNLÜYOR

Genel Yıldız, DSİ son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduğunu ifade ederek “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğunu ve bu durumun bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ettiğini bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlediğini sözlerine ekledi.