Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

"Depremle Yaşamak"

"Depremle Yaşamak" Konulu Açık Oturum Programı Düzenlendi

"Depremle Yaşamak" Konulu Açık

27 Aralık 1939 tarihinde Erzincan’da meydana gelen depremin yıl dönümü münasebetiyle deprem fotoğrafları konulu Sergi Açılışı ve Depremle Yaşamak konulu açık oturum yapıldı.

Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, AFAD İl Müdürlüğü, Kızılay Erzincan Şubesi ve Erzincan Kent Konseyi organizasyonu ile Erzincan Belediyesi Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen programlara; Vali Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, siyasi parti ve STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Deprem fotoğrafları sergisinin açılışını yapan ve sergiyi gezen Vali Makas ve beraberindekiler daha sonra açık oturum programına katıldılar.

Programda sırasıyla Erzincan Kent Konseyi Başkanı Hikmet Köksal, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Milletvekilleri Sayın Burhan Çakır ve Süleyman Karaman, birer konuşma yaparak, deprem bilinci ve kent imarının önemine değindiler.

Programda yaptığı konuşmasına, 1939 Erzincan Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Vali Mehmet Makas, “Depremle yaşamaya alışacağız. Ama gerekli tedbirleri de alacağız. Afet öncesi, afet anı ve afet sonrasına yönelik hazırlıklarımızı yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Tüm kamu hizmetlerinde ve özellikle afet sonrası hizmetlerde Sayın Bakanımızın tabiriyle “Nerede devlet” serzenişi, hamdolsun artık “Allah Devletimize Zeval Vermesin” duasına dönmüştür. Yapılan bu çalışmalara emek veren, gönül veren her kim varsa Allah onlardan ebeden razı olsun. Rabbım başta Erzincanımız olmak üzere ülkemizi,tüm İnsanlığı korusun,depremler başta olmak üzere kaldıramayacağımız yükler vermesin” dedi.

Konuşmaların ardından düzenlenen açık oturumda Prof. Dr. Ercan Aksoy, Prof. Dr. Ayşegül Askan Gündoğan ve Dr. Öğretim Üyesi Fahriye Akar, geçmişten günümüze depremlerin etkisi, Erzincan’ın ve Türkiye’nin üzerinde bulunduğu fay hatlarının hareketleri ile depreme dayanıklı yapılaşmanın önemi ile ilgili bilgiler verdiler. Açık oturum soru cevap bölümü ile sona erdi.