Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erzincan Belediyesi ve Erzincan Barosu İş Birliği Yardım Projesi

Belediye Başkanı Bekir Aksun ve Erzincan Barosu Başkanı Av. Adem Aktürk arasında Adli yardım projesi protokolü imzalandı.

Belediye Başkanı Bekir Aksun

Belediye Başkanı Bekir Aksun ve Erzincan Barosu Başkanı Av. Adem Aktürk arasında Adli yardım projesi protokolü imzalandı.

İmzalanan proje kapsamında, Belediyenin de destekleri ile Erzincan Barosu aracılığıyla verilen adli yardım hizmeti yaygınlaştırılarak daha fazla vatandaşın ailenin, çocuğun, yoksulun dava açabilmesi, hak araması, bu vesile ile adalete erişimi sağlanmış olacak. Proje kapsamında Belediye tarafından Baroya 700 Bin TL destek sunulacak.

Erzincan’da “dezavantaj” ya da “kırılgan kesimler” şeklinde tarif edilen vatandaşların, özellikle ekonomik gülcükler nedeniyle korunmaya muhtaç olduğu, bu anlamda özellikle belediyeler olmak üzere ilgili kamu ya da özel kuruluşların sosyal çalışmaları kapsamında ve sosyal belediyecilik anlayışı ile bu vatandaşların en temel hakkı olan hak arama hürriyetini kullanabilmesine imkan sağlanabileceği değerlendiriliyor.

Erzincan’da “Baro Ve Erzincan Belediyesi İş Birliği İle Adlı Yardım Projesi” olarak isimlendirilen proje kapsamında Belediyenin de destekleri ile Erzincan Barosu aracılığıyla verilen adli yardım hizmeti yaygınlaştırılarak daha fazla vatandaşın ailenin, çocuğun, yoksulun dava açabilmesi, hak araması, bu vesile ile adalete erişimi sağlanmış olacak.

Proje kapsamında yapılan Adli Yardım, 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 176 ve devamı maddeleri ile Adalet Bakanlığınca onaylanarak yürürlüğe giren TBB Adli Yardım Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilecek. Ayrıca Avukatlık ücretini karşılayacak şekilde maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara, danışmanlık ve ücretsiz Avukatlık hizmetleri Adli Yardım nöbet uygulaması ile de verilecek.

Erzincan Barosu adına CMK ve Adli Yardım Koordinatörlüğü’nde yürütülecek olan adli yardım hizmetine ilişkin proje ve protokol çerçevesinde, ayrılan bütçe oranında yapılan veya yapılmış olan görevlendirme adedi ve türü ile harcama miktarı yılsonunda Erzincan Belediyesine bildirilerek projenin bitirilmesi sağlanacak.

Adli Yardım hizmeti ile Adli Yardım Nöbet uygulamasının yapılacağı yer, Erzincan Barosu hizmet binasında faaliyet gösteren Adli Yardım Bürosu olacak.

Erzincan Belediyesi bütçesinden Adli Yardım Nöbeti ile Adli Yardım amacına münhasır olarak kullanılmak üzere, 700.000 TL meblağ Erzincan Barosu tarafından bu amaçla sunulan hizmetlerde kullanılmak üzere açılı bulunan hesaba aktarılacak. Proje Erzincan Belediyesi Meclisi tarafından kabul edildiği tarihte yürürlüğe girerek geçerlilik süresi 1 yıl olacak.