Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erzincan Havalimanı’nın adı törenle değişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla resmi gazetede yayımlanan karar ile Erzincan Havalimanının yeni ismi, Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı olmasından dolayı Havalimanı isim değiştirme töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
İbrahim GÜRLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Başbakan ve TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut’un vefatı sonrası adının Erzincan Havalimanı’na verileceğini duyurmuştu. İlgili karar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra Erzincan’da Havalimanı’nın ismi, düzenlenen törenle değişti.
Gerçekleşen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun,  Akbulut Ailesi ve çok sayıda Erzincanlı katıldı.

Akbulut ailesi adına Yıldırım Akbulut’un kızı Prof. Dr. Çiğdem Kırca yaptığı konuşmada “Sevgili babamız gençlik yıllarından başlayarak hayatının son anına kadar ülkeye hizmet için çalışmıştır. Ülkemizde çok şerefli görevleri yapmak ona kısmet olmuştur. Bu havalimanının Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı olarak adlandırılmasından dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise konuşmasında
“14 Nisan’da kaybettiğimiz, Türk siyasi tarihinde saygınlığıyla yer edinmiş, Erzincan’ın yetiştirdiği kıymetli devlet adamlarından biri olan eski Başbakan ve Meclis Başkanı merhum Yıldırım Akbulut’un ismini ilelebet yaşatmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Erzincan Havalimanı’nın adını Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı olarak değiştirdik. Merhum Yıldırım Akbulut, Siyasette sivilleşme çabalarının yaşandığı yıllarda merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın en yakın yol arkadaşı oldu. Milletvekilliği, Bakanlık, Meclis Başkanlığı ve Başbakanlık ile aziz milletimize hizmet yolunda en üst düzeylerde görevler ifa etti.
Siyasetin zorlu şartları arasında mütevazı, dürüst ve nezaketli kişiliğinden bir şey kaybetmeden ve ömrü boyunca bunlardan taviz vermeden milletimizin gönlünde müstesna bir yer edindi.

Yıldırım Akbulut, her zaman değerli hizmetleriyle anılacaktır.Bu vesileyle kendisine yeniden Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

YATIRIMLARIMIZA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYORUZ

2003 yılından bu yana, yılmadan, yorulmadan, ülkemizin ulaşımda, haberleşmede, bilişimde, dünyayla rekabet edebilmesi, insanımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi yolunda gösterdiği özverili çalışmalar ile ulaşım ve iletişim alanında adeta çağ atladık. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her daim yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Son 19 yılda ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 1 Trilyon 108 Milyar Lira yatırım yaptık. Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz arasında; Türkiye’yi, ulaşımın her modunda uluslar arası bir koridora dönüştürdük.

Biz devlet aklıyla hep bir adım ötesini planlıyoruz. Nihai hedefimiz; millî ekonomik bağımsızlık yaklaşımını destekleyerek Bütünsel Kalkınmayı hayata geçirmek. Bunun için de Türkiye’yi Orta Koridor’da lider, dünyada ise en büyük lojistik güce dönüştürmek için adımlarımızı atmaya devam ediyoruz.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, İstanbul Havalimanı, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi nice dev ulaştırma projeleri bu hedefleri hayata geçirmek için tamamladık ve hizmete sunduk.
Çok yakın bir zamanda da Türkiye’nin lojistik bir süper güç olmasına çok önemli katkı sunacak Kanal İstanbul’un temelini attık. Bu dev prestij projelerin yanı sıra; -Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 260 kilometrenin üzerine çıkardık. Bölünmüş Yol uzunluğumuzu 2023 yılında 30 bin kilometreye çıkarmayı hedefledik.
Bölünmüş yol yapımına ağırlık verdiğimiz gibi tek yolların da fiziki ve geometrik standartlarının iyileştirilmesi çalışmalarına da ağırlık vererek 15 bin kilometre tek yol tamamladık. Bin 714 kilometre olan otoyol uzunluğumuza ise bin 809 kilometre daha ekleyerek, 3 bin 532 kilometreye ulaştırdık.

GEÇİT VERMEYEN DAĞLARI TÜNELLERLE, VADİLERİ KÖPRÜLERLE AŞTIK

2003 öncesi 311 kilometre olan toplam köprü ve viyadük uzunluğumuzu 708 kilometreye çıkardık. 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu 617 kilometreye yükselttik. Demiryollarında reform sürecini başlattık.- 2003 yılına kadar el değmeyen demiryollarının tamamını yeniledik. Milletimizin yarım asırlık hayali Yüksek Hızlı Tren hatlarını inşa ettik. Dünyanın en önemli projelerinden biri olan Marmaray’la iki kıtayı birbirine deniz altından bağladık. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını açarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağladık. 26 olan havalimanı sayımızı 56’ya yükselttik.
EN ÇOK DESTİNASYONA UÇAN ÜLKE OLDUK
50 ülkede 60 noktaya yapılan dış hat uçuşlarımızı 127 ülkede 329 noktaya çıkartarak hava yoluyla dünyada en çok destinasyona uçan ülke olduk.
Kapasitemizi artırarak, lojistik hareketliliği daha etkin ve verimli yönetebilmek adına, denizlerimiz ve limanlarımızda da atılımlar gerçekleştiriyoruz.
Yakın zamanda Açılışını yaptığımız Filyos Limanı’mızın yanı sıra, Çandarlı ve Mersin limanlarımızda genişletme çalışmalarımızı en hızlı zamanda bitirmeyi hedefliyoruz. Rize İyidere Lojistik Limanımızı hizmete almak için de çalışmalarımız hızla sürüyor.
KANAL İSTANBUL ÖNÜMÜZDEKİ 100 YILA DAMGA VURACAK BİR YATIRIM
Önümüzdeki 100 yıla damga vuracak bir yatırım Kanal İstanbul’un tamamlanmasıyla Marmara Bölgesi limanları, lojistik bölgeleri, demiryolu bağlantıları, Marmaray’ı ve büyüyen endüstrisiyle, Avrasya’nın ekonomi, finans, ticaret merkezi olacak” diye konuştu.

Son olarak kürsüye gelen AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “Bugün bir araya gelmemizin sebebi çok değerli hemşerimiz ülkemizde bir faniye nasip olacak birçok önemli görevi Başbakanlık, Meclis Başkanlığı, Bakanlık Milletvekilliği ve en son Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyeliği gibi önemli ve onurlu görevleri yapan değerlerin büyüğümüz Yıldırım Akbulut’un ismini yaşatacak Erzincan Havalimanının isim değişikliği vesilesiyle bir araya geldik.
Vefa bilmek önemli bir şeydir Kadir bilmek önemli bir şeydir biz de milletvekillerimize bir araya geldik dedi ki merhum Başbakanımızın adını ölümsüzleştirecek bir iş yapalım ve bu havalimanının isminin Yıldırım Akbulut olmasına karar verdik. Meseleyi Cumhurbaşkanımızı açtık Allah kendisinden razı olsun orada hiç tereddüt etmeden tabii dedi derhal Ulaştırma Altyapı Bakanımız Adil Bey’e söyledi gerekli işlemler yapıldı ve bugün de buradayız vesile olan emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
AKBULUT ADAM GİBİ ADAM ÇOK İYİ BİR İNSANDI
Başbakanımız Yıldırım Akbulut nasıl bir insandı diye sorarlarsa adam gibi adam çok iyi bir insandı kime sorarsanız sorun, biz onu sevdik, o hak, hukuk bilen kibarlığıyla, dürüstlüğüyle Türk siyaset tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.
SORUNLARI TORUNLARA BIRAKMADIK
Türkiye 19 yılda ulaşımda dünyada 39. sıradan 9. Sıraya yükseldi. Arkamızda dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere eserlere dönüştürerek geldik. Sorunları torunlara bırakmadık bırakmıyoruz” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından düzenlenen törenle Erzincan Havalimanı’nın ismi, Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı olarak değişti.