Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Seçim takvimi belli oldu! işte adayların açıklanacağı tarih ?

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için hazırlanan takvim kapsamında seçimin başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 olarak belirlenirken, Siyasi partiler, adaylarının listelerini 20 Şubat saat 17.00’ye kadar teslim edecek.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK)

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimde uygulanacak takvimi yayınladı.

Seçim takviminin başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 olacak. Takvime göre; seçime katılabilecek siyasi partiler 2 Ocak’ta ilan edilecek.

İl ve ilçe seçim kurulları kesin aday listelerini 3 Mart Pazar günü açıklayacak.

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak mahalli idareler genel seçimlerinde uygulanacak takvim, Resmi Gazete’nin 1 Aralık tarihli sayısında yayınlandı.

Resmi Gazeteye göre; seçim takvimi 1 Ocak 2024’te başlayacak. YSK, seçime katılabilecek siyasi partileri 2 Ocak’ta ilan edecek.

Siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde ön seçim yapacağını ve üye listelerini ilgili ilçe seçim kurullarına 11 Ocak’ta gönderecek.

YSK, 27 Ocak’ta siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ile ilgili kurayı çekecek ve ilan edecek.

Siyasi partiler için aday adayı listelerini il ve ilçe seçim kurullarına vermelerinin son günü 31 Ocak olacak.

Siyasi partiler, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclisi üyelikleri, büyükşehir belediye başkan aday listelerini 20 Şubat Salı saat 17.00’ye kadar verecek.

Kesin aday listeleri, il ve ilçe seçim kurulları tarafından 3 Mart Pazar günü ilan edilecek.

Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart Perşembe günü başlayacak. Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi saat 18.00’de sona erecek. Seçim yasaklarının sonu ise 31 Mart saat 23.59 olarak belirlendi.