Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fideler Satışa Sunuldu

Korona virüs ile mücadelede gıda üretiminin önemi bir kez daha ortaya çıktığı bu günlerde Erzincan’da ki seralarda üretilen sebze fideleri satışa sunuldu.

Korona virüs ile mücadelede

Doğu Anadolu Bölgesinin sebze ambarı konumunda bulunan Erzincan’da sebzecilik sektörü her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Sebzecilik sektörünün gelişmesine paralel olarak Erzincan’da fide sektörü de büyümeye devam ediyor. Erzincan’da seralarda yetiştirilen fideler Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Buğday meydanında satışa sunuldu.

Seracılık sektörünün de her geçen yıl geliştiği Erzincan’da dikilen fidenin büyük çoğunluğu da Erzincan şartlarında üretiliyor. Fidecilik sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ise bir taraftan Erzincan’ın fide ihtiyacına cevap vermeye çalışırken diğer taraftan da komşu illerin fide ihtiyacını karşılamaya çalışıyor.

Erzincan’da Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, fide satışlarına başladı. Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü seralarında yetiştirilen yaklaşık 500 bin adet fidenin Erzincan ve çevre illerden gelen vatandaşlara satışı  gerçekleştiriliyor.   

Öte yandan Erzincan’da Buğday meydanında da  27 Nisan Pazartesi gününden bu yana  fide satışları ön plana çıktı. Erzincan’da vatandaşların organik sebze yetiştirme isteğinden dolayı bahçelerinde, saksılarda boş buldukları her alanı değerlendirmek için pazarlarda fide alımı yapıyorlar. Sezonun henüz başı olmasına rağmen vatandaşlar fideye yoğun ilgi gösteriyorlar. Her çeşit fidenin bulunduğu Buğday Meydanında Domates, Hıyar, Biber, Kavun ve Karpuz çeşitlerine vatandaş daha çok talep gösteriyor. Satılan fideler 50 kuruş ile 1 TL arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor.