Vatandaş Tapu'dan %85 memnun

Haber: İbrahim Gürler 

Tapu ve Kadastro 24'ncü Bölge Müdürü Hasan Dayıkaraca, konu hakkında yaptığı açıklamada, Bölge Müdürlüğümüz yetki sahasında Erzincan, Gümüşhane, Bayburt illeri ve İlçeleri ile birlikte toplam 18 adet Tapu Müdürlüğü ve 3 adet de  İl Kadastro Müdürlüğü vardır. Tapu Müdürlüklerimizde verdiğimiz hizmetlerle ilgili Genel Müdürlüğümüz vasıtası ile E- Devlet üzerinden hizmet alan vatandaşlarımızla memnuniyet anketi yapmaktayız. Memnuniyeti etkileyen faktörlerin sırası ile bekleme süresi, bilgilendirme, güler yüz, nezaket, fiziksel ortam ve alınan tapu harçlarının olduğu tespit edilmiştir. Erzincan Tapu Müdürlüğünde daha önce başvuru odamız ve bekleme salonumuz yoktu, sayın valimizin desteği ile daha önce sulama birliğinin kullanımında olan alanın tahsisini Tapu Müdürlüğümüze alarak konseptimize uygun başvuru odası ve bekleme salonu yaptık. Bu durumdan vatandaşlarımızın da memnun olduğunu Genel Müdürlülüğümüzün yaptığı memnuniyet anketlerine olumlu olarak yansımaktadır. Yapılan memnuniyet  anketleri sonucunda İl sıralamasına göre; Erzincan memnuniyet oranında %85 ile 9. sıradadır’’ dedi.

DEĞİŞİM VATANDAŞIMIZIN MEMNUNİYETİNE YANSIMIŞTIR

Müdür Dayıkaraca konuşmasına şöyle devam etti; ‘‘Erzincan Tapu Müdürlüğümüzde bulunan başvuru birimimiz Şubat ayından itibaren ve bekleme salonumuz ise Haziran ayından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Müdürlüğümüze başvuruya gelen vatandaşlarımız, bekleme salonunda bulunan kios cihazından sıra numarası aldıktan sonra bu salonda sıralarının geleceği zamana kadar ağırlanmaktadır. Bekleme salonumuzda bulunan başvuru takip monitöründe sırasının geldiğini gören vatandaşlarımız başvuru birimine geçerek burada işlem başvurularını yapmaktadır.Erzincan Tapu Müdürlüğümüzün fiziki durumundaki bu değişim, sunduğu hizmetin kalitesine ve bunun sonucunda vatandaşımızın memnuniyetine yansıdığını’’ söyledi.

Bilindiği üzere yeni vergi düzenlemelerini içeren yasa teklifi ile gayrimenkul alım-satımı yapacak vatandaşlarımızın tapu harcını, taşınmazın satışa konu gerçek değeri üzerinden yatırmaları hedeflendiğini de ifade eden Tapu ve Kadastro 24'ncü Bölge Müdürü Hasan Dayıkaraca, ‘‘bugüne kadar ki uygulamada vatandaşlarımız taşınmazların ilgili belediyeden alınan emlak beyan değerlerini ibraz ediyorlardı. Müdürlüklerimizce emlak beyan değeri alt sınır kabul edilerek vatandaşın beyanı gereğince satış işlemleri gerçekleştiriliyordu.Bu durum gerçeği yansıtmamakta ve alım-satımlardaki harçların ödenmesinde adaletsizliğe yol açmakta idi.İşte bu yeni düzenleme ile hem bu adaletsizliğin önüne geçilecek hem de belirli bir bölgedeki taşınmazların üç aşağı beş yukarı hangi değerde olduğu belirlenerek yaşanabilecek tutarsızlıkların önüne geçilmiş olacak.

Yeni sistemin yönetmelik çalışmaları Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. Bu çalışmalar tamamlanıp yönetmelik yürürlüğe girdiğinde sistemin nasıl işlerlik kazanacağı detaylıca anlatılacak.Yönetmelik yürürlüğe girer girmez evvela pilot müdürlüklerde 6 ay sonra ise tüm Türkiye’de uygulamaya geçilecektir’’ diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Erzincan Haber