Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Prefabrik yapılarla Erzincan köy havasına büründü

Erzincan’ın tarihi birkaç yapısından biri olan Eski Belediye binasının arkasına yapılan prefabrik yapılar binanın arka görünümünü neredeyse tamamen kapattı. Kent estetiği açısından şehre yakışmayan görüntülere sebep olurken, şehir merkezi adeta bir köy havasına büründü.

Erzincan’ın tarihi birkaç yapısından

Haber: İbrahim Gürler

Erzincan’da afet riski altında bulunan Erzincan Kızılay İş hanı’nın yıkılarak yerine Türk Kızılayı tarafından yeni bir yapı yapılabilmesi ve Kızılay İş hanı esnafının mağdur edilmemesi adına eski Belediye Binası arkasında yapılan prefabrik yapılar vatandaşların tepkisine neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke genelinde yaygınlaşması yönünde talimatları gereği Erzincan Belediyesi tarafından oluşturulan Millet Kıraathanesi 20 Ekim’den 2018 tarihinden itibaren hizmet veriyor. TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla açılışı gerçekleştirilen Millet Kıraathanesi’nin hemen bitişiğinde yapılan prefabrik yapılar hem şehirde hem de tarihi mimaride görüntü kirliliğine neden oldu. 

ERZİNCAN’IN TARİHİ MİMARİLERİ

Erzincan’da Hükümet Binası, Tren Garı,  Tekel Binası, Ziraat Bankası gibi Erzincan’ın tarihi mimarileri arasında bulunan birkaç tarihi binadan biri olan eski Belediye Binasının bitişiğine yapılan bu prefabrik yapılar hiç ama hiç yakışmadı. 

DEPREMİ HATIRLATTI

Erzincan en son 13 Mart 1992 yılında meydana gelen depremde prefabrik yapılar ile tanışmıştı.  Yaşanan depremden dolayı şehrin bir çok bölgesinde oluşturulan prefabrik ev ve iş yerlerinde insanlar yaşamlarını sürdürmüşlerdi.  Düzenli kentleşmede örnek gösterilen iller arasında bulunan Erzincan’da depremin ardından geçen 27 yılın sonrasında şehrin göbeğine yapılan prefabrik yapılar insanlara tekrar depremi hatırlattı.