Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

1992 Erzincan Depreminin 30'uncu Yıl Dönümü

13 Mart 1992 Erzincan Depreminin 30'uncu Yıl Dönümü Münasebetiyle Deprem Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi.

13 Mart 1992 Erzincan

13 Mart 1992 Erzincan Depreminin 30’uncu Yıl Dönümü Münasebetiyle Deprem Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi.

Terzibaba Mezarlığı Deprem Şehitliği’nde Erzincan Belediyesi tarafından düzenlenen programa; Vali Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Ali Öztürk, Erzincan Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Halil Odabaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, kamu kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Program kapsamında ilk olarak depremde ebediyete intikal edenler için Kur’an-ı Kerim tilaveti verilerek, dualar edildi.

Daha sonra Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun yaptığı konuşmada tüm deprem şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek, bir daha böyle acıların yaşanmamasını temenni etti. Ardından konuşan Vali Mehmet Makas, 2021 yılının “Afet Eğitim Yılı” olarak belirlendiği hatırlatarak; “Erzincan genelinde yaklaşık 224 bin vatandaşımıza afet bilincini artırmak amacıyla eğitimler verildi. Bu yıl da “Afet Tatbikat Yılı” olarak belirlendi. Geçtiğimiz günlerde 315 okulumuzda 45 bin öğrencimizle afet anı ve tahliye konularında tatbikatlar yapıldı. Afet öncesi, anı ve sonrası konularında okullarımızda eğitimlerimiz devam ediyor. Bu da deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür bağlamında önce tedbir alıp sonra da vatandaşımızı bilinçlendirmekten geçiyor. Temennimiz, Allah ilimize ve ülkemize böyle acıları yaşatmasın. Ancak gevşemeden, tedbirleri devam ettirerek ve bilinci artırarak ta depreme hazırlıklı bir nesil ve millet oluşturmakla da mükellefiz.” dedi.

Konuşmasının sonunda deprem şehitlerine Allah’tan rahmet dileyen Vali Mehmet Makas, depremde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve sabırlar diledi.

Anma programı Vali Mehmet Makas ve beraberindeki il protokolü tarafından deprem anıtına çelenk konulması ve deprem şehitlerinin mezarlarına karanfiller bırakılması ile sona erdi.

Vali Mehmet Makas ve beraberindeki protokol üyeleri son olarak Camii Kebir Camiinde deprem şehitlerimiz için düzenlenen mevlid programına katıldılar. Kur’ân-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda mevlid-i şerif ve ilahiler okunarak, tüm deprem şehitlerine dualar edildi. Cami çıkışında vatandaşlara helva dağıtıldı.