Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Anadolu benekli semenderi Kemaliye'de görüntülendi

Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde ilkbahar ve sonbahar yağmurlarının ardından görülen, nesli tükenme tehlikesi altındaki 'Anadolu benekli semenderi', ilçede yeniden görüntülendi.

Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde ilkbahar

Haber: İbrahim Gürler 

Türkiye’de Muş, Bingöl, Malatya ve Bitlis’te varlıkları tespit edilen ‘Anadolu benekli semenderi’ (Yağmur Böcüğü) Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde sonbahar yağmurları ile yeniden görüntülendi.

Anadolu benekli semenderlerini görüntüleyen doğa fotoğrafçısı ve rehber Şevket Gültekin, nadir hayvanlardan biri olan semenderin uzun yıllardır ilçelerinde görüldüğünü ve halk tarafından benimsendiğini ifade etti. Gültekin, Çocukluğumuzdan beri bu canlıya ilçemiz sokaklarında rastlamak mümkün, kimse zarar vermez, bir süre inceledikten sonra yeniden doğasına bırakır. Yörede yağmur böceği olarak isimlendirdiğimiz bu canlı, doğası ve kültürü ile önemli bir yere sahip olan ilçemizin simgesi haline geldi. Tanıtım ve turizm etkinliklerimizde Anadolu semenderinin resim ve simgelerinizi kullanıyoruz diye konuştu.

Öte yandan daha önce de nesli tükenme tehlikesi altında olan birden çok canlının görüntülendiği Kemaliye ilçesi, endemik bitki ve canlılar bakımından oldukça zengin.