Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Atatürk'ün hediyesi piyano

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923 ile 1938 yılları arasında Türkiye'de kızların piyano öğrenmesi amacıyla okullara bağışladığı 9 piyanodan biri tarihi Erzincan Lisesinde buluyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923
1884 yılında tamamlanarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlanan tarihi Erzincan Lisesinde 3 eski mezun tarafından oluşturulan Müze okulun tarihine de ışık tutuyor. Müze içerisinde eski yıllarda kullanılan ders araç gereçleri, öğrenci kayıt defterleri, Atatük’ün piyanosu, Atatük’ün vefat ettiği yılda yayınlanan gazetelerin orijinalleri, okulun geçmiş yıllarda kazandığı kupalar ve eskiye dayalı bir çok eğitim materyalleri yer alıyor.
1882 yılında inşa edilmeye başlanan ve 1884 yılında tamamlanarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlanan tarihi Erzincan Lisesi, bünyesinde oluşturduğu müze ile kendi tarihine ışık tutuyor. Erzincan Lisesi ana bina içerisinde yer alan müzede hem okulun tarihi geçmişini, hem de geçmiş yıllardaki eğitim ve öğretimin nasıl yapıldığına ilişkin bilgiler veriliyor.

Tarihi Erzincan Lisesi Müdürü İbrahim Salar, kuruluşundan bu güne kadar binlerce öğrenciyi mezun eden lise aralarında Başbakan, Bakan, milletvekili, profesör, doktor, asker, sanatçı ve farklı meslekten birçok öğrenciyi yetiştirmenin de haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.
Erzincan Lisesi Müdürü İbrahim Salar, ‘‘Erzincan Lisesi Cumhuriyet tarihi anlamıyla 30 Eylül 1948 Tarihinde kurulmuş bir okul. Ancak elimizdeki kaynaklardan, mezunlarımızın ifadelerinden ve konjüktürel yapı anlamıyla Erzincan Lisesinin kuruluş tarihinin 1905 olduğunu Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi akademisyenleri ispatladı bunu bir makaleyle çalışarak bize bildirdiler. Dolayısıyla Erzincan Lisesi zaten tarihi bir okulken tarihini daha da geriye resmi anlamda çekmiş oldu. Bakanlığımız da bunu onayladı. 3 Nisan 2019 tarihi itibariyle de Erzincan Lisesi Özel proje program uygulayan eğitim kurumu olarak Bakanlığımızca tescil edildi.

MÜZEYİ 3 ESKİ MEZUN KURDU
Göreve geldiğimiz zaman gördük ki Erzincan Lisesinde Türkiye de nadir olan okul müzelerinin birinin açıldığını gördük. Biz göreve gelmeden önce şirin bir müze vardı Bu müzeyi eski mezunlarımız Eczacı Saldıray Baydemir, Baba Turan Lakaplı Turan Yılmaz ve İş adamı Kerim Özcanlı tarafından kurulduğunu söyledi.
ÖĞRETMENİN 1907 KARARNAMESİ VAR
Müzede Mustafa Kemal Atatük’ün vefatında Erzincan’dan Anıtkabir’e götürülen toprağın teslim evrakı mevcut olduğunu ifade eden Salar, ‘‘ Bir öğretmenin 1907 kararnamesi var, Erzincan Lisesinin 1970 sonrasında Futbolda Türkiye Şampiyonu , Avrupa Şampiyonu ve Dünya derecesi aldığı kupa ve fotoğrafı yer alıyor. Yine Erzincan Lisesinin 1969-70 tarihinde Bilgi yarışmasında Türkiye Birincisi olduğu dönemin kupası ve fotoğrafı yer alıyor. Bunların haricinde Atatük’ün piyanosu var, Atatük’ün vefat ettiği yılda yayınlanan gazetelerin orijinalleri mevcut. Yine 1950 yılından beri çalan bir zil ve eskiye dayalı eğitim materyalleri müzemizde sergilenmektedir. Bizim dezavantajımız Savaş yılları dönemin de bir çok şey kaybolmuş gitmiş, ayrıca Erzincan’ın kaderinde depremler mevcut olduğundan yaşanan depremlerde Erzincan olarak elde avuçta çok ciddi eserlerde kalmamış. Beni en çok etkileyen bir Öğretmenin kendi el yazısıyla 1924 yılından başlayıp 1936 yılına kadar yaptığı bir öğrenci albümü var ve bu albüm 3 deprem görmesine rağmen elimizde sapa sağlam duruyor dedi.