Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Endonezya’da ölü sayısı artıyor

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen depremde ölü sayısının 48’e yükseldiği belirtildi.

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda meydana

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen depremde ölü sayısının 48’e yükseldiği belirtildi.

Sulawesi Adası’nın orta kesimindeki Donggala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremden sonra cumartesi günkü artçı depremleri takiben adanın sahil şehri Paulo’nun sahillerini 3 metre yüksekliğindeki tsunami dalgaları vurdu. Palu şehri kıyılarında meydana gelen artçı sarsıntılar ve tsunamiden sonra çok sayıda ceset bulundu. Yetkililer ölü sayısının en az 48 olduğunu ve yüzlerce insanın da kayıp olduğunu söyledi.

Endonezya Milli Afet Yönetim Dairesi Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, cumartesi günü artçı depremlerin sahil turizm şehri olan Palu’yu sarsmaya devam ettiğini, 3 metreye ulaşan dev dalgaların sahili dövdüğünü, ölü sayısının 48’e ulaştığını, çok sayıda insanın da kayıp olduğunu söyledi.

Afet İdaresi Sözcüsü Nugroho, binlerce ev, hastane, mağaza, otel ve bir köprünün yıkıldığını söyledi. Nugroho, birçok insanın yıkılan binaların altında kaldığını, 350’den fazla insanın da yaralandığını belirtti. Yaralanan onlarca insanın açık havada kurulan çadırlarda tedavi altına alındığı kaydedildi.

Endonezya Meteoroloji ve Jeofizik İdaresi BMKG, tsunami uyarısı yaptıktan 34 dakika sonra uyarıyı kaldırdı. Cumartesi günü tsunaminin Palu sahil şehrini vurması üzerine tsunami uyarısını kaldırdığı için Meteoroloji ve Jeofizik İdaresi tenkit edildi. Ajans, tsunaminin uyarının yapıldığı saatte sahili vurduğunu söyledi.

Deprem ve tsunami elektrik kesintilerine neden olunca cumartesi günü Palu ile haberleşme sağlanamadı. Yetkililer kurtarma çalışmalarını zorlukla yürütüldüğünü söyledi. Afet idaresi BNPB depremin çıkış noktasına 27 kilometre mesafedeki Donggala’dan haber alınamadığını belirtti. Donggala ve Palu’de 600 bin kişinin yaşadığı kaydedildi.

Güvenlik Bakanı Wiranto TV 1’de yaptığı açıklamada Jakarta’dan kalkan kargo uçaklarının afet bölgesine yardım götürmeye başladığını söyledi.

Deprem sebebiyle trafik kontrol kulesinin tahrip olduğu, Palu havaalanının uçuşa kapatıldığı ancak yetkililerin havaalanını uçuşa açmak için çalıştıkları belirtildi. AirNav hava trafik yetkilisi Yohannes Sirait yardım getiren kargo uçaklarının hava alanına inebilmesi için alanın kısa süre içinde yeniden uçuşa açılabileceğini söyledi.

Palu’ya doğudan ve güneyden giriş bağlantısının kesilmesi sebebiyle yardım çalışmalarında zorluk yaşandığı belirtildi.

Pasifik Ateş Çemberi üzerinde bulunan Endonezya’da sık sık depremlerin olduğu geçtiğimiz Ağustos ayında meydana gelen bir seri depremde Lombok Turis Adası’nın kuzey kıyısı boyunca onlarca köyün tahrip olduğu ve 500 kişinin öldüğü hatırlatıldı. Sulawesi Adası’nın Palu turistik şehrinde 1927 ve 1968 yılında da tsunami etkili oldu.

(İHA)