Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erzincan Kısa Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

19-23 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Erzincan Kısa Film Festivali sona erdi. Festivalde, Abdullah Şahin'in yönettiği Hemnefes filmi birinci oldu.

19-23 Kasım tarihleri arasında

İbrahim GÜRLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ), Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Erzincan Medeniyet Sanat ve Turizm Derneğinin (MESAT) katkılarıyla düzenlenen festival, EBYÜ Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Düzenlenen törene Erzincan Valisi Mehmet Makas Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent İl Kültür ve Turizm Müdürü Arda Heb, Erzincan Medeniyet Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Ferruh Erkan, kurum müdürleri, davetliler ve çok sayıda öğrenci ile vatandaşlar katıldı.

Vali Mehmet Makas, törende yaptığı konuşmada, bu yıl üçüncüsü düzenlenen kısa film festivalinin Erzincan’ın tanıtımı için önemli olduğunu ifade ederek, beş gün boyunca değerli eserlerin yarıştığını bildiren Makas, “Jüri üyelerimizin de katılımlarıyla 118 ülkeden 3 bin 148 eser yarıştı. Ben öncelikle katılım sağlayan sanatçı kardeşlerimize, jüri üyelerimize, sinema severlere ve izleyenlere teşekkürlerimi tüm can Erzincan adına arz ediyorum. İşin bir sanat boyutu var. Bizler için aslında en önemli boyut o. Sanat yıllar geçse de kolay kolay tüketilmeyen, hatta yıllar geçtikçe değerlenen bir olgu. Hele bu bir de sinema olunca sanatçıların her birinin gönlümüzde ayrı bir yeri ve izi var.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü çok sesli çocuk korosunun mini konserinin ardından toplam 3 bin 148 başvuru içerisinden ön elemeyi geçen 24 kısa film içerisinden sinema ve tiyatro sanatçılarından oluşan Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda dereceye giren filmler açıklandı.

Festivalde, toplam 3 bin 148 başvuru içinden 2’si Kazakistan, İran, Meksika, Macaristan, Azerbaycan ile 18’i yerli çalışmalardan oluşan 24 kısa film ön elemeyi geçerek finale kaldı.

Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda kazananların açıklandığı festivalde, Abdullah Şahin’in yönettiği “Hemnefes” filmi birincilik ödülü alırken, Yousef Kargar’ın yönettiği “Gabriel” (İran) filmi ikincilik, Rakhymjan Kaldykoz’un yönettiği “Derin” (Kazakistan) filmi de üçüncü oldu.