Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erzincan – Trabzon Demiryolu güzergahı değişiyor mu ?

Trabzon’un uzun yıllardır beklediği Erzincan – Trabzon Demiryolu’nun Rize’nin İyidere ilçesine kaydırıldığı haberleri Erzincan harici illerde gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Trabzon’un uzun yıllardır beklediği

Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün 27 Şubat 2020 tarih ve 405744 sayılı yazısıyla demiryolunun Erzurum-Rize hattına kaydırıldığı iddia edilirken, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü sessiz ve derinden yürüttüğü çalışmayla Erzurum (Aşkale)-Rize (İyidere) Demiryolu Projesi’ni vizyona soktuğu ve bunun için güzergah üzerinde bulunan belediyelere çalışma talimatı verdiği belirtildi.

Aralarında Trabzon Büyükşehir Başkanlığı’nın da bulunduğu 4 belediyeye gönderilen yazıda Aşkale-İyidere arasında yapılması ön görülen koridora ait (Dgn, Dwg, Ncz, Kmz) sayısal verilerinin gönderildiği ve bu çerçevede 1/5 bin ölçekli güzergah çalışmasının gönderilmesi istendi. 30 gün içinde kurum görüşü bildirilmemesi halinde demiryolu koridoruna ilişkin görüşün olumlu değerlendirileceği kaydedildi. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin görüşü bilinmemekle birlikte diğer belediyelerin olumlu görüş belirttiği ve Güzergah Belirleme İhalesi’nin yapıldığı iddia edildi.

Bilindiği gibi Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu 12 Mart 2018 tarihinde yaptığı açıklamada Erzincan-Trabzon Demiryolu için “Üstten aşağıya hangi ile demiryolu inerse insin bir ilin mutluluğun diğer ilin mutsuzluğu olamaz.” diyerek Rize kamuoyunu Erzincan-Trabzon Demiryolu’na karşı çıkmaya davet etmişti. Karamehmetoğlu ayrıca, Erzincan-Trabzon arasında Trabzon ve Gümüşhane nüfusunu kastederek demiryolunun 1 milyon 140 bin nüfus için yapılamayacağını kaydetmişti.

GÜMÜŞHANE’DEN TEPKİ VAR

Gümüşhane Ticaret Sanayi Odası ( GTSO )Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi’nin görmezden gelinerek demir yolu için alternatif güzergah çalışması yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi

FARKLI SÖYLEMLERLE ZAMAN KAYBEDİYORUZ

Bölgenin beklentisine dikkati çeken Akçay, “Bölgenin kalkınması için yapılan çalışmalarda bölge için en önemli ve faydalı güzergah görülen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinden önce alternatif güzergahlar için çeşitli çalışmaların yürütülmesi bizleri fazlasıyla üzmektedir. Sürekli karar değiştirerek ve farklı söylemlerle hareket ederek zaman kaybediyoruz.” eleştirilerinde bulundu.

Trabzon’un bir asırdır beklediği Erzincan Trabzon Demiryolu’nun İyidere’ye kaydırılması hamlesi tepki topladı. Ulaştırma Bakanlığının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce açıkladığı Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu müjdesine rağmen farklı güzergah için çalışma başlatmasını Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay eleştirdi. Gümüşhaneliler başta olmak üzere Trabzon ve bölgedeki diğer illerinde bir asırdır beklediği Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesini görmezden gelerek demiryolu için alternatif güzergah çalışmalarının yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten GTSO Başkanı İsmail Akçay, eğer bir demiryolu hattı çalışması yapılacaksa bunun bir asırdır beklenen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi olması gerektiğini söyledi.

BAKANLIĞIN ÇALIŞMASINI GÜNDEME TAŞIDI

Proje hazırlama ihalesinin yapıldığını öğrendiğimiz ve proje çalışması için beklediğimiz Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi için yürütülen lobi çalışmaları ve farklı girişimler neticesinde alternatif hatlar için çalışmalara başlanılmasının bölge halkını fazlasıyla üzdüğünü belirten GTSO Başkanı Akçay; ‘’Bölgenin kalkınması için en önemli yatırım olan ve bir asırdır mücadelesini verdiğimiz Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi için proje hazırlama ihalesinin ve etüt proje çalışmalarının yapıldığını biliyoruz. Bizler bölgemiz ve ülkemiz için en rantabl olan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi beklerken birden bire Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün 27 Şubat 2020 tarih ve 405744 sayılı yazısı ile Erzurum (Aşkale)-Rize (İyidere) Demiryolu Projesi için çalışmalara başlandığını, Erzurum (Aşkale)-Rize (İyidere) Demiryolu Projesi için güzergah üzerinde bulunan belediyelere görüş sorduğunu ve proje çalışmalarına başlandığını öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘ÖNCELİK BÖLGENİN KALKINMASI İÇİN EN FAYDALI PROJEDE OLMALIDIR’

Güzergah tartışmalarıyla zaman kaybedildiğini kaydeden Akçay, “Biz bölgemizin kalkınması için hiçbir çalışmaya karşı değiliz. Elbet diğer güzergahlarda ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmalı. Ancak bir asırdır beklenen ve bölgenin kalkınması için yapılan çalışmalarda bölge için en önemli ve faydalı güzergah görülen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinden önce alternatif güzergahlar için çeşitli çalışmaların yürütülmesi bizleri fazlasıyla üzmektedir. Bizler her zaman öncelikli yatırımın bölgenin kalkınması için faydalı olan yatırım projesinde olması görüşündeyiz. Sürekli karar değiştirerek ve farklı söylemlerle hareket ederek zaman kaybediyoruz. Fakat iş dünyasının kaybedecek zamanı yok. Daha öncede belirttiğim gibi alternatif güzergah çalışmalarına başlanılması yalnız biz düşüncesi ile hareket edilen görüşün ortaya çıkardığı girişimlerdir. Bizler sadece ili değil bölgesi ile zengin olmak istiyoruz. Gümüşhaneliler başta olmak üzere, Trabzon ve içinde bulunduğu tüm Doğu Karadeniz’e hizmet edecek olan ve bir asırdır beklediğimiz Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaların yapılamasını istiyoruz ve Gümüşhane iş dünyası olarak da bu çalışmaları yakından takip edeceğimizi belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Yaşanan gelişmeler ve haberler sonrası Erzincan’da da her hangi bir resmi açıklama yapılmadı. Erzincan – Trabzon Demiryolu hattının Rize’ye kaydırılması haberleri konusunda Erzincan ve Trabzon bürokrasisinin ne tepki vereceği merek ediliyor.