Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İki Canlının Tek Vücut Olduğu Tek Spor

Türklerin Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları savaş oyunu olarak bilinen ve günümüzde de geleneksel atlı spor olarak anılan cirit, Erzincan’da büyük bir sevda ile oynanıyor. Cirit sporunun yaşatılması ve gelecek nesillere tanıtılması hedefiyle gerçekleştirilen gösteri maçları büyük ilgi görüyor.

Türklerin Anadolu’ya geldikleri dönemden

Haber: İbrahim Gürler

Ata sporu atlı cirit oyunu bölgede özellikle Erzincan, Erzurum, Bayburt, Sivas ve Kars’ta büyük ilgi görüyor. Pandemi nedeniyle cirit yarışmaları iptal edilince bu spora gönül verenler, kendi aralarında gösteri yarışmaları düzenliyor. Erzincan Fatih Mahallesindeki cirit sahasında Muammer Aydın Atlı Spor Kulübü ile Sivas Yeşilyurt Atlı Spor Kulübü arasında oynanan dostluk müsabakası ise nefes kesti.

Atın ve insanın mücadelesine dayanan, erliğin göstergesi olarak görülen cirit geleneği sürüyor. Türklerin yüzyıllardır Orta Asya bozkırlarında savaşa hazırlık için oynadığı cirit geleneği bölgede yaşatılmaya çalışılıyor. Erzincan’da Fatih Mahallesindeki cirit sahasında düzenlenen ve çekişmeli mücadelelere sahne olan karşılaşmalarda 2 takım mücadele etti. Muammer Aydın Atlı Spor Kulübü ile Sivas Yeşilyurt Atlı Spor Kulübü arasında oynanan dostluk müsabakasında renkli görüntüler ortaya çıktı. Yoğun katılım sağlandığı müsabakada seyirciler adeta nefeslerini tutarak izledi.

SOSYAL MESAFEYE UYARAK YAPILAN TEK SPORDA CİRİT

Oynanan karşılaşmadan önce bir açıklama yapan Muammer Aydın Atlı Spor Kulübü Başkanı Metin Albayrak, “Bu yıl pandemi nedeniyle federasyon tarafından müsabakalar iptal edildi. Bizde kendi olanaklarımızla dışarıdan takım çağırıp ata sporunu devam ettirmeye çalışıyoruz. Gelecek nesillere taşımaya çalışıyoruz. Cirit iki canlının tek vücut olduğu tek spor dalıdır. Kazasız belasız bir cirit maçı yapacağız. Pandemi dolayısıyla bazı spor dalları pasife alınırken bazı spor dalları da halen aktif. Geleneksel spor dallarından bizim hiçbir desteğimiz yok. Sosyal mesafeye uyarak yapılan tek sporda cirit diyebiliriz. Bize destek verilmedi maçlarımız iptal edildi. Biz kendi imkanlarımızla ata sporunu yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

ATA SPORUNU YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sivas Yeşilyurt Atlı Spor Kulübü Başkanı Ümit Emre ise, “Pandemi nedeniyle bu sene cirit müsabakaları olmadı. Ata sporunu yaşatmaya çalışıyoruz. Bunun için dostluk karşılaşmaları yapıyoruz” diye konuştu. Gerçekleştirilen dostluk müsabakasını çocuk, yaşlı, 7’den 70’e vatandaşlar, heyecanlı geçen cirit müsabakasını ilgiyle izlediler.