Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadın Girişimcilere 9 Milyon Mikrokredi

Kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğu ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteği ile Erzincan’da 1060 kadına toplam 9 Milyon 814 TL mikrokredi verildi.

Kadınların ekonomik hayata dâhil

İbrahim GÜRLER

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, Prof. Dr. Aziz Akgül, öncülüğünde 2003 yılından beri Türkiye’de başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren Mikrokredi projesi 2003 yılından beri 200 bin kadın girişimciyi ekonomik hayata dahil etti.

Nobel barış ödülü sahibi Prof.Dr Muhammed Yunus’un dünyada öncülüğünü yaptığı, Türkiye’de 64 ilde 93 şubede faaliyetlerini sürdüren mikrokredi uygulaması ile kadınların küçük sermayelerle kendi işini kurmasına destek amacıyla 18 yılda 200 binden fazla kadına yaklaşık 1 milyar 200 milyon lira mikrokredi desteği sağladı. 2008 yılında Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nın 24’ncı şubesi olarak faaliyete geçen Erzincan Mikrofinans Şubesi;, Kasım 2021 itibariyle, 1.060 kadına toplam 9 Milyon 814 bin 101 TL mikrokredi verip kendi kendine gelir getirebileceği faaliyetlerde bulunmalarına destek olmuştur.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Erzincan Şube Yöneticisi Tuğba Aybey,

“Erzincan Mikrofinans Şubesi; Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nın 24’ncı şubesi olarak, 11 Temmuz 2008 tarihinde faaliyetlerine başladığını ifade ederek, Erzincan Mikrofinans Şubesinde, Kasım 2021 itibariyle, 1.060 kadına toplam 9 Milyon 814 TL mikrokredi verilmiş olup, vadesi gelen mikrokredilerde geri dönüş oranı % 100’dür.

2021 yılında sisteme 40 yeni girişimci kadın dahil edilerek 340 aktif kadın girişimcimiz bulunmaktadır. Kredi kullanan kadınlar, almış oldukları kredilerle; üretim, ticaret, işletme sahipliği, tarım ve hayvancılık gibi işlerle uğraşmaktadır” dedi.

Şube Yöneticisi Tuğba Aybey, “kadınların iş hayatına atılmalarına yarayan mikrokredi programında, sermayesi olmayan ancak kendi işini yapmak isteyenlerin sermaye ihtiyacı karşılanıyor. Bu sistemle banka kredisi alamayacak kişilere, teminatsız ve kefaletsiz kredi sunuluyor. Mikrokredi başvurusunda, nüfus cüzdanı dışında hiçbir belge de talep edilmiyor.

NASIL ALINIR?

Mikrokredi almak için, aynı mahallede benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan 5 kadının bir araya gelmesi gerekiyor. Bireysel kredi verilmiyor. Kredi, sadece kadınlara veriliyor. Ama erkekler de ailelerindeki kadınlarla yapacakları işler için bu krediden faydalanabiliyor. Verilen mikrokredi 1 yıllık olup, haftalık taksitlerle 48 haftada geri alınıyor. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’ndan alınan paranın 1 hafta içinde iş için kullanılması gerekiyor. Faiz uygulanmıyor ancak programın devamlılığı için bir hizmet bedeli alınıyor. 64 ildeki 93 Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) mikrofinans şubesine şahsen giderek başvuru yapılabiliyor. ‘tgmp.net/tr/’ internet adresinden de detaylı bilgi almanın mümkün olduğunu” sözlerine ekledi.