Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ramazanda herkes bu suya koşuyor!

Erzincan’da vatandaşlar, ramazan ayının ilk gününde iftar sofralarında tüketmek üzere Ekşisu mesire alanındaki çeşmelerden akan doğal maden suyuna ilgi gösterdi.

Erzincan’da vatandaşlar, ramazan ayının

İbrahim GÜRLER

Erzincan’da ekşi su mesire alanında çeşmelerden akan doğal maden suyuna vatandaşlar ramazan ayında yoğun ilgi gösteriyor. Kentte Ramazan ayının vazgeçilmez alışkanlıklarından birisi haline gelen Ekşisu tesislerinden su doldurma geleneği bu yıl da devam ediyor.

SOSYAL MESAFEYE UYULUYOR

Kent merkezine 14 kilometre mesafede bulunan Erzincan Belediyesine ait Ekşisu Mesire Alanı’ndaki maden suyu çeşmelerinde vatandaşlar, ramazan dolayısıyla yoğunluk oluşturuyor. Araçlarıyla iftardan önce mesire alanına gelen vatandaşlar, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uyarak yanlarındaki bidon ve şişeleri maden suyuyla doldurup evlerine götürüyor.

Yörede “ekşi su” olarak bilinen ve ramazanda hazmı kolaylaştırması, mineral ve tuz kaybını kısa sürede gidermesi nedeniyle tercih edilen doğal maden suyu, vatandaşlarca özellikle iftarda tüketiliyor.

MİNERAL AÇISINDAN ZENGİN BİR SU

Her yıl ramazan ayında doğal maden suyunu iftar sofrasında bulundurduğunu söyleyen Kenan Kaya, “mineral açısından son derece zengin bir su. İçtiğimiz bu doğal maden suyu, iftardan sonra hazmı kolaylaştırıyor, midemi rahatlatıyor” dedi.

Ramazan ayında her hafta mesire alanında bulunan çeşmelerden maden suyu aldıklarını ve iftarda tükettiklerini ifade eden Samet Karagöz, ise “Ekşi suyun doğal kaynaktan gelmesi ve sağlıklı olması nedeniyle sofralarımızda kullanıyoruz” dedi.