Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

"Sünebeli Tüneli Işık Görme Töreni" Yapılacak

"Sünebeli Tüneli Işık Görme Töreni" Son Başbakan Binali Yıldırım'ın ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun Katılımlarıyla Yapılacak.

"Sünebeli Tüneli Işık Görme

“Sünebeli Tüneli Işık Görme Töreni” Son Başbakan Binali Yıldırım’ın ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun Katılımlarıyla Yapılacak.

Refahiye – Kuruçay – İliç Devlet Yolu üzerinde yapımı devam eden Sübebeli Tüneli’nin sol tüpünde kazı – destek çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte 24 Ekim 2023 Salı günü Son Başbakan Binali Yıldırım’ın ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımları ile saat 10:30’da “Sünebeli Tüneli Işık Görme Töreni” düzenlenecek.

Ülkemizin kuzeyini güneyine bağlayan akslardan biri olan Refahiye – Kuruçay – İliç Devlet Yolu, 13 Nolu Kuzey – Güney aksının önemli bir parçasıdır. Ayrıca söz konusu yol Kuzeydoğu Anadolu’yu Erzincan üzerinden Malatya’ya oradan da Güney ve Akdeniz’e ulaştıran önemli bir güzergah üzerindedir.

Kış aylarında yoğun kar yağışı alan, buzlanma ve tipinin yoğun olduğu bu bölgede trafik akışı sıklıkla aksamakta, can ve mal kaybının yaşandığı trafik kazaları meydana gelmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi için 26 kilometre Bitümlü Sıcak Karışım Kaplamalı Bölünmüş yol ile 1.800 metre rakımlı Sünebeli Geçidinde bulunan 2×5.222 metre uzunluğundaki Sünebeli Tüneli ve 2×1.580 metre uzunluğundaki Gümüşakar Tünelinin yapımını da kapsayan Refahiye-Kuruçay-İliç Yolu (Sünebeli Tüneli ve Bağlantı Yolları Dahil) projesinin yapımına başlanmıştır.

Yapımı devam eden Sünebeli Tüneli’nin tamamlanmasıyla birlikte hem yol mesafesinde kısalma olacak hem de mevcut karayolu standardının yükseltilmesi ve yolun yaklaşık 200-400 m daha alt kotlardan geçirilmesiyle trafik güvenliğinin ve sürüş konforunun arttırılmasıyla seyahat süresinde de zaman tasarrufu sağlanacak.

Refahiye-Kuruçay-İliç Yolu Projesi kapsamında olan ve 2×72 metre uzunluğundaki Garipçay Köprüsü 2020 yılında tamamlanarak trafiğe açılmış, Gümüşakar Tünelinde de tünel giriş-çıkış portal imalatları tamamlanmıştır.

Karadeniz-Akdeniz koridorunun açılmasında çok önemli bir fonksiyon üstlenecek olan bu proje tamamlandığında Karadeniz Limanlarına daha hızlı bir ulaşım sağlamakla birlikte, ticaret ve turizm potansiyeli yükselmekte olan illerimizi daha güvenli ve yüksek standartlı yollarla birbirine bağlayacaktır.

Bu projenin tamamlanmasıyla beraber, Karadeniz ve Kuzey Doğu Anadolu’dan Güney illerine giden trafik akışı ağırlıklı olarak bu kesimden sağlanacak ve yörenin ticaret hacminin artırılmasına, ayrıca dağ sporları, su sporları ve geleneksel mimarisiyle bölgenin turizmine önemli katkı sağlayacaktır.

Özellikle kış aylarında mevcut güzergahta yaşanan sorun ve sıkıntıları ortadan kaldırılacak, daha konforlu, güvenli ve ekonomik bir ulaşım imkânı sağlayacak olan Sünebeli Tüneli projesinin yapım, tasarım ve kontrolünde yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar kullanılmış ve Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa edilmektedir.