Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzun ve Aşkın aileleri kaçtıkları depreme İzmir’de yakalandılar

13 Mart 1992 tarihinde Erzincan’da Richter ölçeğine göre 6.8 büyüklüğünde meydana gelen 653 kişi öldü, 8057 bina hasar gördü veya yıkıldı. Yaşanan bu felaketin ardından, Erzincan’dan İzmir’e taşınan Uzun ve Aşkın ailelerini deprem İzmir’de yakaladı.

13 Mart 1992 tarihinde

İzmirde’ki depremde, Bayraklı’da yıkılan Emrah Apartmanı’nın müteahhidi Hayati Uzun’un, 1992’deki Erzincan depreminde torunu Emrah Uzun’u kaybettikten sonra ilçeye yerleşip yaptırdığı binaya onun adını verdiği ortaya çıktı. Uzun, bu depremde de gelini ve iki torununu kaybederken, Erzincan 13 Mart 1992’de 6,8 büyüklüğünde bir depremde kurtulan Halil ve Nevin Aşkın, çifti , Bayraklı’daki Emrah Apartmanı’nda depreme bir kez daha yakalandı ama kurtulamadılar.

Müteahhit Hayati Uzun 1992’de Erzincan’da meydana gelen depremde torunu Emrah’ı kaybetti. Aile İzmir’e yerleşti. Hayati Uzun Bayraklı’da inşa ettiği apartmana depremde ölen torununun ismini verdi. Ancak İzmir depreminde ilk yıkılan binalardan biri Emrah Apartmanı’ydı. Hayati Uzun’un iki torunu ve gelini, enkaz altında hayatını kaybetti.

İzmir depreminde en fazla zarar gören iki binadan biri Emrah Apartmanı diğeri ise Rızabey Apartmanı. İkisi de Bayraklı’da. Aynı mahallede olmaları dışında ortak başka bir özellikleri daha var. Depreme karşı güçlendirilmiş olmaları. Binaların bulunduğu bölgenin geçmişte patates ve pancar tarlası olduğunu da mahalle sakinlerinden öğreniyoruz. İki apartmanın sakinlerine göre, Emrah Apartmanı 10 yıl önce, Rızabey ise 4 yıl önce büyük bir onarımla depreme karşı yeniden güçlendirilmiş. Ancak bu güçlendirmeler İzmir’i vuran deprem sonrasında ayakta kalmaları için yeterli olmamış.

Emrah Apartmanı’nı yapan müteahit Hayati Uzun, 1992 yılında meydana gelen Erzincan depreminde torunu Emrah’ı kaybediyor. Bu olay üzerine İzmir Bayraklı’ya gelip onun adını yaşatmak için, 1993’te 2 blok ve 28 daireden oluşan bir apartman inşa ediyor. Buraya ‘Emrah Apartmanı’ ismini veriyor. Kendisi de yıllarca bu binada yöneticilik yapıyor ve komşularının anlattığına göre daha sonra Didim’e yerleşiyor.

DİĞER TORUNLARI DA ÖLDÜ

Müteahhit Hayati Uzun, Emrah Apartmanı’ndan ayrılsa da oğlu Bora Uzun ve ailesi yaşamaya devam ediyor. Ancak deprem Uzun ailesinin yakasını İzmir’de de bırakmıyor. Önceki gün gerçekleşen depremde Hayati Uzun, Erzincan depreminde kaybettiği torununun adını yaşatmak için yaptığı binada gelini Rabia Uzun’u, kendisi ile aynı adı taşıyan 17 yaşındaki torunu Hayati Uzun’u ve diğer torununu kaybediyor. Kendisi gibi müteahhit olan oğlu Bora ise enkazdan ağır yaralı olarak kurtarılıp hastaneye kaldırıldı.

AŞKIN AİLESİ DE AYNI KADERİ PAYLAŞTILAR

Halil ve Nevin Aşkın, 28 yıl önce kaçtıkları depreme bu kez İzmir’de yakalandı. 653 kişiye mezar olan Erzincan depreminden kurtulan Aşkın çifti, Bayraklı’daki Emrah Apartmanı’nda depreme bir kez daha yakalandı.

Erzincan 13 Mart 1992’de 6,8 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Depremde 653 kişi enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi. Halil ve Nevin Aşkın çifti, depremden şans eseri kurtulmuştu. Büyük korku yaşayan Aşkın çifti şehir değiştirmeye karar vererek İzmir’e yerleştiler. Aradan 28 yıl geçti ama kader onların peşini bırakmadı. Bu sefer deprem onları Bayraklı’daki Emrah Apartmanı’nda yakaladı. Üçüncü katında oturdukları bina dümdüz oldu. Enkaz altında kalan Halil ve Nevin Aşkın’ın cansız bedenine ulaşıldı.