Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erzincan Çiftçisine 349 Ton Buğday Tohumluğu Tedarik Edildi

Projeden 1300 çiftçi yararlanırken 14.000 dekar alan tohumla buluşacak.

Projeden 1300 çiftçi yararlanırken

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde uygulanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında uygulanmakta olan Güzlük Buğday Yetiştiriciliğini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi ile Erzincan çiftçisine 349 ton buğday tohumluğu tedarik edildi. Projeden 1300 çiftçi yararlanırken 14.000 dekar alan tohumla buluşacak.

Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de çeşitli nedenlerle kullanılmayan tarım arazilerinin ülke ekonomisine kazandırılması amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü bu alanların etkili ve doğru kullanılması için çok önemli çalışmalar yapıyor.

2021 yılında hayata geçen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ile kullanılmayan, boş, nadas alanlar öncelikli olmak üzere insan ve hayvan beslenmesi açısından önemli ve stratejik öneme sahip hububat, baklagil, yağlı tohumlu bitkilerde yıl boyu ürün arzında sorun yaşanmaması, bitkisel üretimin artırılması, tarımsal hasılayı artırmak suretiyle ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Bu kapsamda tohum, fide, fidan dağıtımı, meyve bahçesi tesisi, aşılamayla çeşit değiştirme, ürün işleme, kurutma ve depolama tesisi kurulması planlandı. Ayrıca işlemeli tarıma uygun olmayan arazilerde uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanmak suretiyle tarımsal hasılanın arttırılması projenin amaçları arasında yer alıyor.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bakanlığının direktifleri ve sağladığı sübvanse ile son 3 yılda çiftçilere Erzincan genelinde; 5.521 üreticiye 1.824 ton buğday, arpa, ayçiçeği, patates, nohut ve fasulye tohumluğu ile 1.548.512 adet sebze fidesi çiftçilerimize tedarik edilmiştir. Son olarak Bakanlık tarafından onaylanan Güzlük Buğday Projesi ile 1300 çiftçiye 349 ton buğday tohumluğu tedarik edildi ve bu tohumla 14 bin dekar tarım arazisinin tohumla buluşması sağlandı.

Proje kapsamında çiftçilere tohum teslim töreni düzenlendi. Tarım Kredi Kooperatifi bahçesinde düzenlenen törene Erzincan Valisi Doç.Dr.Hamza Aydoğdu, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Özger, Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Saadettin Taşkesen, Ziraat Bankası Müdürü Fatih Kök, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Törende konuşan Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Erzincan çiftçisine tedarik edilen tohumluklar ile binlerce dekar alan üretime kazandırıldı. Hükümetimiz ve Bakanlığımız çiftçimizi, üreticimizi desteklemeye her zaman olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir” dedi.

Erzincan Valisi Doç. Dr. Hamza Aydoğdu ise yaptığı konuşmada “Daha yeşil ve daha bereketli bir Erzincan için emek veren, alın teri döken çiftçimize, köylümüze, her bir kardeşimize teşekkür ediyor, tüm çiftçilerimize bereketli bir sezon diliyorum” diye konuştu.