Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vali Makas: Üretmekten Başka Çaremiz Yok

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından Erzincan’da soğuk süt zincirinde kalite ve kapasitenin artırılması maksadıyla Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine hibe edilen araçların anahtar teslim töreni yapıldı. Düzenlenen programda konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas, “Erzincan her şeyin en güzeline layık. Elbette ülkemiz bir kalkınma hamlesi içindedir. Üretmekten başka çaremiz yok” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'na

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine (DSYB) hibe edilen 11 adet araç için anahtar teslim töreni yapıldı. Erzincan Valiliği önünde düzenlenen törene Vali Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, İl Genel Meclis Başkanı Bekir Yıldız, Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdürü Murat Şahin, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Metin Bektaş, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Erzincan çiftçisinin hizmetine sunulan yüzde 50 hibeli ve 3 milyon 560 bin TL bedelli proje kapsamında; 1 adet 12 tonluk süt nakil kamyonu, 10 adet pikap, Refahiye ilçesi süt toplama merkezine 1’er adet 3 ve 2 tonluk süt soğutma tankı, Tercan ilçesi süt toplama merkezine 1’er adet 5 ve 3 tonluk süt soğutma kazanı ile Erzincan merkezdeki süt toplama merkezine 11 adet 1 tonluk araç üstü krom tank, 2 adet 5 tonluk süt soğutma tankı alındı.

Araç teslim töreninde konuşma yapan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, “Tarım ve Orman Bakanlığının IPARD kapsamında yapmış olduğumuz projenin toplam maliyeti 3 milyon 560 bin TL’dir. Bunun yüzde 50 si hibe olup, mevcut projede aldığımız ürünler 1 adet 12 tonluk kamyon, 10 adet pikap ve 17 parça soğutma tankından ibarettir. Erzincanlı çiftçilerimiz için çalışmaya devam etmekteyiz. Bu çalışma kapsamında IPARD’ın bize sağlamış olduğu destek fazladır. Süt toplama da araç filomuzu yenilemiş olduk. Tüm Erzincan’a hayırlı olsun.“ dedi.

“Soğuk süt zincirinde kalite ve kapasitenin artırılması” isimli projede 1 adet 12 tonluk kamyon, 10 adet pikap, Refahiye ilçesi süt toplama merkezine verilmek üzere 1 adet 3 tonluk, 1 adet 2 tonluk süt soğutma tankı, Tercan ilçesine verilmek üzere 1 adet 5 tonluk, 1 adet 3 tonluk süt soğutma kazanı ve Erzincan merkez süt toplama merkezine verilmek üzere 11 adet 1 tonluk araç üstü krom tank, 2 adet 5 tonluk süt soğutma tankı alınmıştır. Projede alının tüm malzemeler Erzincan çiftçisinin hizmetine sunuldu. 

Milletvekili Burhan Çakır ise, “Devletimizin milletimize yapmış olduğu bu destek ile bir aradayız. Bir devletin milli savunması ne kadar önemli ise tarım da o kadar önemlidir. Bugün burada yapılan bu destek Erzincan’a katkı sağlayacaktır. 3 milyondan fazla bir destek hakikaten üreticilerimizin yüzünü güldürecektir.” diye konuştu.

Milletvekili Süleyman Karaman’da, “Erzincan’da sütün taşınması için, daha kaliteli olması için alınan araçların teslim törenindeyiz. Erzincan tarımla, hayvancılıkla ve de turizm ile kalkınacak bir şehir. Onun içinde tarıma hükümetimiz çok büyük destek veriyor. Burada damızlık ve sığır yetiştirmek için büyük bir yatırım yapıldı. Bu yapılanların Erzincan için de, çiftçimiz için de hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Son olarak konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas, ” Bugün Tarımsal kalkınma ve Destekleme Kurumu, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde bir kuruluş. Bu kurumumuz tarafından verilen yüzde 50 – 60 hibe kapsamında soğuk süt zincirinin sağlanması, hem kalitenin hem de kapasitenin artırılması için alınan araçların teslimini yapacağız. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine yapılacak bu teslimler. Biz birliğimizin ve üreticilerimizin her zaman yanında olduk. Sadece bugün TAPDK üzerinden değil geçen sene de İl Özel İdaresi üzerinden 150 adet süt toplama tankı dağıtılıyor. Yine bir adette süt toplama tankeri birliğe teslim ediliyor. Erzincan’ımızın lokomotif sektörü tarım ve hayvancılık. Diğer sektör turizm. Her iki sektör içinde bu sene bereketli bir dönem yaşıyoruz. Dün Ergan dağımızın açılışını yaptık. Bu bizim için bir berekettir. Diğer taraftan en önemli lokomotif sektörümüz tarım ve hayvancılık. Tarım ve hayvancılık içinde bugün burada bir adet tanker ve 10 adet pikap, 17 adette bir kısmı krom olan kazan ve tanker teslimlerini yapacağız. İnanıyorum ki Erzincan her şeyin en güzeline layık. Elbette ülkemiz bir kalkınma hamlesi içindedir. Üretmekten başka çaremiz yok. Erzincan olarak da 81 vilayet içinde biz bu katkıyı en iyi şekilde vereceğimize inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Teslim töreninin ardından 12 tonluk süt nakil aracına binen Vali Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, diğer araçların eşliğinde konvoy oluşturarak, şehir merkezinde tur attılar.